GIVEAWAY – 100e lahjakortti

Pitkästä aikaa minulla on mahdollisuus antaa teille lukijoille jotain konkreettista takaisin. Teen luomutuoteyrityksen Luomuttaren kanssa yhteistyötä, joka alkaa sillä että tarjoan yhdelle onnekkaalle lukijalle lahjakortin 100 (!) euron edestä.

Luomutar on monipuolinen luomutuote-nettikauppa. Tarjonta on laaja ja eri tuotteita paljon. Teen pian postauksen jossa kerron mitä itse tilaisin (mitä tulen tilaamaan). Klikkaamalla allaolevaa “Luomutar” -kuvaa tai tästä pääsette sivuille.

Osallistuaksenne arvontaan, kirjoittakaa kommenttiboksiin yksi ympäristöystävällinen teko, jota aiotte jatkossa tehdä tai teette jo tällä hetkellä. Se voi olla kierrättäminen, julkisilla liikkuminen, eettinen syöminen tai muu vastaava ns. hyvä teko! Teksti voi olla lyhyt. Liittäkää sähköpostinne viestiin.

Arvonta on päättynyt.
x Steffi

340 comments

  1. Heippa Steffi!

    Minä käytän kauppareissuilla aina joko koria tai kankaista kauppakassia; ei tarvitse ostaa muovipussia ja luontokin kiittää(:

    Lisäksi kuljen junalla opiskelupaikkakunnan + kodin välillä, vaikkakin minulla olisi mahdollisuus ajella autolla (:

    Tiia

  2. Mä oon vähentänyt tosi paljon lihan syöntiä ja pyrin vähentämään yhä lisää 🙂

    mursinen@hotmail.com

  3. Itse olen juuri vaihtanut monet, monet turhat pikku matkat pyöräilyksi, jotka tuli kuljettua autolla (: Kätevä lämmittely ja jäähdyttely salinkin yhteyteen!

    janita.halminen@gmail.com

  4. Minä kierrätän, käytän julkista sekä omia jalkoja ja sammutan kaikki turhat valot kun lähden huoneesta (ja muutenkin säästän sähköä). 🙂 Näin kesäaikaan etenkin on tullu kuivatettua kaikki pyykit ulkona rumpukuivaamisen sijaan.

    piia.bjorn@gmail.com

  5. Hyötyliikunta, kuljen mahdollisimman paljon kävellen tai pyörällä:) mamehh@hotmail.com

  6. Käytän kangaskasseja aina kun voin, jää muovikassien kuluttaminen siis vähemmälle 🙂

    bombeus@hotmail.com

  7. Kierrätän, pyöräilen paikasta toiseen ja käytän julkisia. Veden säästämisen suhteen olen huono,rakastan pitkiä kuumia suihkuja, se on paheeni :/

    laura.kotilainen@metropolia.fi

  8. No ainakin välttelen lihan syöntiä ja syömäni kalatkin yritän valita mahdollisimman eettisesti, kuljen työmatkat julkisilla ja kyllä meillä myös kierrätetään. Siinä nyt enemmänkin jo kuin yksi 🙂

    sanna.kivela@gmail.com

    ps. eikö muuten blogiisi ole mahdollista saada sellaista piiloon laitettavaa sähköpostiosoitteen paikkaa?

  9. En osta ikinä muovikasseja kaupasta, vaan kannan omaa kassia mukana 🙂

    jennynkk@gmail.com

  10. Kuljen pyörällä kaikkialle, en ota kaupoista muovikassia, nyt kun muutin omilleni niin opettelin myös kierrättämään enemmän!

    rips__@windowslive.com

  11. Ostan vaatteita ja harrastusvälineitä entistä useammin kavereilta, kirppiksiltä ja Torista/huuto:fi:stä. Aion myös totuttaa miestä kasvisruokien syöntiin. Tää jälkimmäinen on tosin hankalampi….

    marikapo21@gmail.com

  12. Syön kasvis- ja kalavoittoisesti, sekä kierrätän kaiken minkä voin, roskien lisäksi vaatteet ja muut vanhat tavarat 🙂 Nyt olisi tavoitteena käyttää uutta pyörää liikkumiseen mahdollisimman pitkälle syksyyn! Gore-texia vaan päälle ja menoksi 🙂 sara.lehtera@helsinki.fi

  13. Kauppaan mennessä otan oman kassin mukaan, vaatekaupoista yritän myös selvitä ilman muovikasseja. Kuljen paljon pyörällä, monesti tullut kaupungista ne 20km kotiin fillarilla, hyötyliikuntaa jee! Vettä pyrin käyttämään säästeliäästi ja kierrättämään sen mitä pystyn! 🙂

    sarianna.helminen@gmail.com

  14. Täytin vasta kahdeksantoista, joten oma auto on tietenkin ollut jo jonkin aikaa unelmissa. Tajusin että on typerää kulkea autolla joka päiväisiä lyhyitä matkoja kun sen sijaan saan tilaisuuden kohottaa omaa kuntoani ja tehdä otsonikerrokselle palveluksen!

    jonna-95@hotmail.com

  15. En omista autoa, vaan kuljen kaikki matkat kävellen tai pyörällä. Kierrätän roskat ja vaatteet, suosin suomalaisia (mieluiten lähitilojen) tuotteita ruokaostoksissa 🙂 marika@ana-sport.com

  16. Möin autoni ja kuljen nykyään bussilla tai kävellen. Ostoskassien ostamisen olen myös lopettanut ja kangaskassi kulkee kivasti mukana 🙂
    minuhno@gmail.com

  17. Liikun pyörällä (talvella julkisilla) paikasta toiseen, kierrätän ja pyrin välttämään muovikassien turhaa ostoa eli kangaskassi kulkee mukana aina laukussa 🙂

    sofia.trabelsi@gmail.com

  18. Mitään kauhean suurieleisiä ympäristötekoja en harrasta, mutta kaikenlaista pientä kylläkin. Liikun julkisilla tai pyörällä oman auton sijaan, lajittelen jätteet ja kierrätän vanhat vaatteet sekä huonekalut ja säästän energiaa (menen portaita hissillä ajelun sijaan, käytän kaupan muovikasseien sijaan omia kangaskasseja, sammutan valot huoneista joissa ei oleskella) ja vettä (en lotraa suihkussa tai käy kylvyssä) kun voin.

    mdddox@gmail.com

  19. Olen kesän kunniaksi – ja yhä vieläkin, vaikkei ulkona kovin kesäistä olekaan – alkanut suosimaan pyörällä liikkumista. Yllätyin, miten nopea ja vaivaton tapa se onkaan, aina jotenkin kuvittelin sen paljon hankalammaksi. Tosiasiassa esim. työmatkat lyhenivät puolella, kun ei tarvinnut venailla julkisia. Autoa en käytä juuri koskaan, joten pyörä on ehdottomasti mulle se juttu (:

    venlapina@hotmail.com

  20. Olen koittanut viime aikoina lisätä ekologisuutta arkeen mm. sulkemalla valoja tarkkaavaisemmin, pesemällä pesukoneen vasta kun tulee täysi lastillinen, olemalla tarkempi vedenkulutuksen kanssa, ja yksi mikä meinaa aina unohtua, on käyttämättömien töpseleiden pois otto pistokkeesta. Meinaa aina jäädä se laturi kiinni seinään 😀 noh, pikku-askelin eteenpäin:)
    Näillähän teoilla myös kukkaro kiittää, luonnon lisäksi 😉

    elina.oksanen@gmail.com

  21. Aina siitä lähtien kun muutin Tallinnaan opiskelemaan en ole itse vienyt pulloja pullonpalautukseen saatika etsinyt lasinkeräyspistettä läheltä omaa kämppää. Opiskelun alkuaikoina kun pulloja kerääntyi illanvietoissa melkoisesti huomasin että tehokkain tapa kierrättää pulloja oli jättää ne siististi kasseissa takapihan roskalavan viereen. Tallinnassa pullonkerääjiä riittää ja yleensä kassit katosivatkin jo vartin sisällä parempiin käsiin. Samalla tavalla olen viimeisen kolme vuotta kierrättänyt itselle tarpeettomiksi jääneet vaatteet, kun olen ollut liian laiska kierrätyskeskusta etsimään 😀

    pauliinahovila@gmail.com

  22. En lähes ikinä osta kaupasta muovipusseja. Käytän aina omaa kangaskassia ja jos jossain vaatekaupassa myyjä kysyy “tarvitsetko pussia?”, lähes aina vastaan kieltävästi ja laitan ostoksen omaan kassiini 🙂

    katri.ruuskanen@outlook.com

  23. Moi Steffi!
    Mun ympäristöystävällinen teko on pyöräily sekä julkisenliikenteen käyttö. Kesällä kävin kuukauden ajan kesätöissä toisella paikkakunnalla (matkaa n. 25km), jonka kuljin pyörällä. Ajokortin hankkimista en edes ole vielä miettinyt, vaikka 18 vuotta mittarissa jo onkin.

    Liikkumisen lisäksi kierrätän, sekä huolehdin omat (ja aina välillä kavereidenkin) roskat roskiksiin. Paljon mukavampaa elää puhtaassa ympäristössä!

    Loppuun vielä aiheeseen liittymätön kommentti, tykkään tosi paljon sun suhtautumisesta treenaamiseen, sekä tavasta pitää itsesi kunnossa! Oli vaan pakko lisätä tähän viestin loppuun, kun kerrankin kommentoin jotain 😀

  24. Oon tehnyt yhden parannuksen – oon alkanut käyttää kauppakassina “kestokassia” ja yritän mahdollisuuksien mukaan välttää muovipussin ostamista! Seuraavana tavoitteena olisi olla tarkempi kierrätyksen kanssa..

    sanni.riikonen@gmail.com

  25. Minä poljen pyörällä ympäri vuoden kaikki päivittäiset matkani kouluun, treeneihin ja minne menenkin. Keho ja luonto kiittävät 🙂

    remaatta@paju.oulu.fi

  26. Oon aina sammuttelemassa turhia valoja ja muutenkin säästän sähköä esimerkiksi tiskaamalla välillä astioita sen sijaan, että pesisin useasti viikossa astiat astianpesukoneella. Vettäkin säästän käydessäni suihkussa ja kauppaan mennessäni nappaan kangaskassin (tai pari :D) mukaan. Pyrin myös kierrättämään ja olen saanut jopa äitini tekemään samoin, mistä olen aivan erityisen ylpeä! 🙂

  27. Liikun lähes aina pyörällä, välilla julkisilla ja olen lopettanut lihansyönnin sekä kokeilussa on nyt tällä hetkellä myös maitotuotteiden jättäminen kokonaan (eli pescetaristi olen nyt). :–)

    nugget_f@hotmail.com

  28. Käytän autoa ihan äärimmäisen harvoin, ja silloinkin lainassa on vanhempieni auto. 🙂 Ja vältän muovikassien ostamista.

    -Katja

    katja.kirjavainen@hotmail.com

  29. myyn vanhat vaatteet kirpparilla ja sammutan aina turhat valot. liikun paljon kävellen ja pyörällä, sekä suosin lähiruokaa aina kun se on mahdollista 🙂

    -Helmi

    helmi.soppela@hotmail.fi

  30. Mulla tulee tehtyä paljon pieniä ympäristöystävällisiä tekoja mm. käytän mielummin julkistaliikennettä, ostan kaupasta ruokaa vain sen verran mitä syön, pienet roskat kulkee taskussa/kassissa kunnes löytyy roskis, käytän ostoksiin kangaskassia yms 🙂

    johanna.vikstrom@windowslive.com

  31. minulla on kauppareissulla aina mukana kori taikka kangaskassi. mikäli ne unohtuu kotiin, ostan kyllä muovikassin mutta se kulkee mukanani niin kauan kunnes se hajoaa ihan !
    tämän lisäksi käytän paljon pyörää ja kierrätän kaiken mahdollisen. Asun 2 km päässä kaupunkini keskustasta(jossa sijaitsee life-kauppa ja kuntosali). Kouluun on matkaa 5 km ja senkin poljen/menen julkisilla. Nämä matkat taittaa noin. 10-15 minuutissa pyörällä,eikä tartte muuten etsiä parkkipaikkoja !

    maarit.valtonen@pp.inet.fi

  32. Olen viimeaikoina, noin viimeisen puolen vuoden aikana, alkanut kiinnittää paljon huomiota vaateostoksiini. Olen karsinut turhaa shoppailua ja pyrkinyt ostamaan vain tarpeeseen. Kaikki heräteostokset eivät ole loppuneet, mutta vaatteiden ostaminen on vähentynyt todella paljon. Tämä on myös hassu ja pieni vinkki; käytän nykyään aina palasaippuaa käsien ja kropan pesuun. Palasaippua on paljon halvempaa kuin nestemäinen eikä tule turhaa jätettä pumppupulloista. Lisäksi yksi palasaippua kestää käytössä vaikka kuinka kauan!

    laura.lahin(at)humak.edu

  33. Kuljen kaikki mahdolliset matkat pyörällä, kävellen tai julkisilla, enkä aio ikinä hankkia omaa autoa.

    veera.saarimaki@uta.fi

  34. Kuljen paljon pyörällä ja bussilla, yritän aina säästää sähköä ja vettä esimerkiksi sammuttamalla turhat valot ja sähkölaitteet sekä käymällä nopeasti suihkussa yms. Lisäksi kierrätän vaatteita ja suosin kirpputoreja. 🙂
    t.kynsilehto@luukku.com

  35. Ruokakaupassa pyrin ostamaan lähinnä kotimaisia tuotteita (etenkin kasvikset ja vihannekset) tai ainakin mahdollisimman lähellä kasvatettuja ja tuotettuja tuotteita. Muovipussin sijaa käytän omaa kangaskassia kaupassa, myös hedelmille! Liikkumisen paikasta toiseen hoidan polkupyörällä kesät talvet. Lisäksi pyrin lajittelemaan jätteet mahdollisimman tarkasti ja kierrätän esim. vaatteeni (suurinosa menee pikkusiskolle käyttöön). Paljon olisi vielä mitä voisin tehdä ekologisemman elämäntavan eteen, mutta pienetkin asiat merkitsevät paljon, eikös niin 🙂

    heino_anna@msn.com

  36. Olen ruvennut kiinnittämään huomiota veden- ja sähkönkulutukseeni. Nappaan turhat pistokkeet heti käytön jälkeen pois seinästä ja käyn suihkussa nopsasti. Pienillä teoilla saa paljon aikaan 🙂
    johannan_s@hotmail.com

  37. Pyöräilen tai kuljen bussilla, kierrätän, käytän luomukosmetiikkaa ja yritän ostaa mahdollisimman usein luomuruokaa.

    hhannakaisa@gmail.com

  38. Kuljen lyhyet matkat pyörällä/kävellen ja pidemmät julkisilla. Lisäksi lajittelen roskat ja ostan luomua aina kun raha sallii 🙂

    hillabloggaa@gmail.com

  39. Käytän hiusten ja kasvojen pesuun luomutuotteita. Palautan panttipullot käytettyäni niitä ensin monenmoneen kertaan 🙂 saatan myös valita pyörän kulkuvälineeksi 5km koulumatkalleni vaikka autokin olisi käytettävissä.

    meriholma@gmail.com

  40. Kirjoittaja on poistanut tämän kommentin.

  41. Itse kuljen julkisilla, koska asun kovin kaukana kaupungista ja tällöin ei joka kerta tee mieli pyöräillä – näimpä otan bussin, enkä kuljekaan aina omalla autolla. Olen myös tarkka roskien lajittelusta 🙂

    josssy@windowslive.com

  42. Mun ekoteko on se, että kaatopaikkajätteen syntymistä vältellään. Suurin osa kun kuuluu johonkin ihan muualle; energiaan, biojätteeseen tai pahvi-/paperijätteeseen.

    Ihana arvonta! 🙂
    tiinamarialindqvist@gmail.com

  43. Työ- ja koulumatkat menee pyöräillen autolla ajamisen sijasta. Lisäksi kestokassit kuuluvat vakiovarustukseen!

    hjeid@hotmail.com

  44. pyöräily on mun juttu! moni vastaa saman, mutta se on tosiasia 🙂

  45. Olen siirtynyt pääosin kasvispainoitteiseen ruokavalioon 🙂
    Proteiinien saanti onnistuu erinomaisesti ilman jokapäiväistä lihansyöntiä.

    krista.matiskainen@hotmail.com

  46. Kuljen koulumatkat julkisilla ja en osta muovipusseja kaupoissa, vaan aina paperikasseja tai kangaskasseja 🙂

    emma.kangas@outlook.com

  47. Olen kesän aikana pyrkinyt välttämään auton käyttöä, vaikka auto onkin nyt käytössä ollut. Matkat taittuu nopeasti myös pyörällä ja lisäksi saa hyvää hyötyliikuntaa ja aamuisin päivät starttaavat paremmin kun on vähän liikkunut, muuten menisi aamupäivä ihan horroksessa.

    vvilma-.-@hotmail.com

  48. En omista autoa, joten liikun paljon julkisilla ja pyöräillen. Tiskaan astiat käsin. Yritän huomioida mitä vaatteita todella tarvin ja käyttämään ns. Loppuun ne mitä olen ostanut ja eipä juuri vaatteita ole jäänyt kaappiin lojumaan käyttämättöminä. Parantamisen varaa olisi roskien lajittelussa, mutta niitäkin tulee vähän kun yksin asustaa 🙂

    laura2011@luukku.com

  49. Ostan kaupasta vain luomulihaa, koska se takaa eläimille edes hieman paremmat olot ja säästää ympäristöä torjunta-aineiden käytöltä.

  50. Aion hankkia useammin vaatteita kirppareilta, tai ainakin käydä tsekkaamassa kirpparit eka ennen kuin menen etsimään jotain vaatetta vaatekaupoista! 🙂

  51. Kuljen koulumatkat julkisilla tai pyöräillen, lajittelen jätteet ja käytän kaupassa käydessäni kangaskassia. Lisäksi yritän välttää ns kertakäyttökulttuuria ja ostaessa esim. vaatteita mietin et tarvitsenko tätä todella. Myös kirppareilla tulee käytyä:)

    kathyy1994@gmail.com

  52. Aion hankkia useammin vaatteita kirppareilta, tai ainakin käydä tsekkaamassa kirpparit eka ennen kuin menen etsimään jotain vaatetta vaatekaupoista! 🙂

    anneriinapeltola@gmail.com

  53. Kuljen pääsääntöisesti kaikki kotimaan matkani julkisilla tai kävellen. Tämän hetken ekotekoni on “turhan” kulutuksen vähentäminen ja puhtaamman ruuan syöminen. Lompakko ja vatsa kiittää.

    kindblot@paju.oulu.fi

  54. En ole pitkään aikaan roskannut! Ei ehkä perinteinen tapa ajatella ympäristöystävällisyyttä, mutta ainakin välillisesti menee samaan kategoriaan, minun mielestä! Suomessa roskiksia on yllättävän tiivisti, joten siitä ei ole paljoa vaivaa, että muutaman metrin kantaa käytettyä nenäliinaa/käärepaperia/syötyä purkkaa yms. ja tiputtaa sen roskikseen sen sijaan että tiputtaisi sen samantien maahan. Näin roskat päätyvät kaatopaikalle, eivätkä jää luontoon pyörimään. Ja ei tosiaan vaadi paljoa keneltäkään!

    tanjaa_8@hotmail.com

  55. Kaupassa käytän aina kankaista kauppakassia. Liikkuminen tapahtuu pääosin pyörällä/julkisilla ja turhat valot tai läppärit ja televisiot suljen aina 🙂

    -Anskuu
    kz8654@gmail.com

  56. Olen opetellut sulkemaan suihkussa hanan hoitoaineen levityksen ajaksi, sillä turha veden juoksuttaminen on kamalaa tuhlausta. En myöskään viivy suihkun lämmössä paria minuuttia kauempaa, vaikka se kuinka houkuttelevaa olisikin (varsinkin kylminä talviaamuina.)

    Audrey
    audreyhorne79@gmail.com

  57. Nykyään mietin kaksi kertaa vaatekaupaussa ja muualla, tarvitsenko tuotetta todella ja jos tarvitsen, onko tavara kestävä ja järkevä ostos myös pidemmällä aikavälillä. Aiemmin on tullut harrastettua turhaa kuluttamista ihan liikaa.

    taru_latvala@hotmail.com

  58. Monet näköjään sammuttelevat ahkerasti valoja, minulle se taas on hankalaa! Viihdyn valoisassa ympäristössä 😀
    Sen sijaan kierrätän ruuantähteet (joita myös pyrin välttämään), vaatteet jne.
    Silloin tällöin yritän myös tehdä ekologisia valintoja esimerkiksi ruokakaupassa, tähän voisin yrittää kiinnittää enemmän huomiota jatkossa 🙂

    mari.makitalo@hotmail.com

  59. Päätin muuttaa harjoittelupaikan perässä kesäksi Helsingistä korpeen, työpaikat kun ovat vähän kiven alla. Piti valita, hankinko kesäauton ja kuljen vanhempien luota (toisesta kaupungista) korpeen töihin 100 km päivittäin autolla vai vuokraanko läheltä asunnon. Tein ympäristöteon ja vuokrasin yksiön. Helsinkiin matkustan luonnollisesti bussilla, ja on varmaan sanomattakin selvää että kuljen töihin ja kauppaan kävellen tai pyörällä. Korvesta siis terveisiä! 🙂

    petu_91@netti.fi

  60. Aion ostaa kotimaisia tuoreita vihanneksia ja hedelmiä torilta, kuten tein jo viime viikolla. Mikä sen parempaa kuin suomalaiset omenat ja avomaankurkut! 😀

    anna.nylund@phnet.fi

  61. Mun isoin tähän liittyvä juttu taitaa olla se, että kuljen paiakasta toiseen pyörällä. Ajokorttia en ole edes hankkinut. Ja kasvojen, hiusten ja vartalon puhdistuksessa sekä hoidossa mulla on käytössä flow-kosmetiikan tuotteet jotka ovat siis luomua! Toimiii 🙂
    somedayemilia@gmail.com

  62. Minä pyrin syömään mahdollisimman usein luomua ja lähellä tuotettua ruokaa, mikä on opiskelijalle välillä hankalaa. Onneksi kasvissyöntiin silti pystyy pienelläkin budjetilla 🙂

    juliia@luukku.com

  63. Tänä syksynä vähentää lihansyöntiä ja suosia luomuruokaa. Koulumatkat kuljen pyöräillen tai kävellen. 🙂

    elinann@hotmail.fi

  64. Minäkin käytän julkista liikennettä, niin kuin 100 muuta yllä kommentoivaa lukijaa. En voi kehuskella ostavani aina luomuruokaa ja käyttäväni luomukosmetiikkaa, sillä tällä hetkellä talouteni ei kannata ideaa 😉 Olen kuitenkin luonnolle ystävällinen kaikin muin mahdollisin keinoin. Parasta on, että luontoystävällisyys ei aina vaadi rahaa, aikaa tai vaivaa vaan on kyse ainoastaan valinnoista. Monilla valinnoilla jopa säästää rahaa! Ja aikaa. Ja vaivaa.

    mari_s_6@hotmail.com

  65. Kierrätämme kotona todella hyvin lähes kaikki mahdolliset. Lisäksi käytän kauppaostoksilla kangaskasseja ja reppuja. Lisäksi en ikinä luonnossa liikkuessani roskaa sitä! 🙂

    hanna.taimen(a)gmail.com

  66. Käytän julkista liikennettä, ostan vaatteita kirppikseltä ja järjestän kaverimme kanssa aina silloin tällöin päivät kun me vaihtamme vaatetta, ja ostan aina niin paljon kuin mahdollista ekologisena.

  67. Eii, ihana arvonta! Kesäisin pyöräilen paljon ja talvisin kävelen, suosin kirppiksiä ostelussa ja pyrin pitämään kauppakassin aina mukana, ettei tarvitse ostaa muovipussia. Koitan myös suosia etenkin kesäisin suomalaisia sesonkituotteita ruoanlaitossa. hannakaroliina@gmail.com

  68. Syön eettisesti ja kuljen pääasiassa omin jaloin tai pidemmät matkat julkisilla. Lisäksi kierrätän ja ostan vain tarvitsemani, senkin parhaani mukaan käytettynä.

    aistitasolla (at) gmail.com

  69. Pyöräilen paljon, kierrätän tarkasti enkä heitä ruokaa hukkaan. Suosin myös luomua, puhdasta ruokaa ja kosmetiikkaa. En osannut sanoa vain yhtä 😀

    mariiia-@hotmail.com

  70. Pyrin aina syömään kauden vihanneksia/hedelmiä! Mitä lähempää ruoka tulee ,sitä parempi! En sanoisi itseäni luomusyöjäksi ,mutta pidän siitä että ruoka tulee läheltä eikä toiselta puolelta maailmaa. (useimmiten nämä vaihtoehdot eivät ole myöskään niin lisäaineellisia)!
    Kun lähden töistä viimeisenä, laitan käytävänkin valon pois päältä ( muut töissä ei ole ennen laittanut). Ei siinä kestänyt kun pari kuukautta,niin kaikki ovat alkaneet laittaa käytävän valot pois. Ennen minun aloitettani käytävän valot olivat aina päällä.

    saloniemitytti@gmail.com

  71. Ostan suurimman osan tyttärieni vaatteista kirpputoreilta sekä myyn meille tarpeettomat pois.Kaupassa käydessä käytän kangaskasseja.Jätteissä pyrin kierrättämään suurimman osan.

    annakaisa.huttunen@luukku.com

  72. Paitsi kierrättäminen niin myös jätteiden vähentäminen jo ennakkoon. Kausiruokailua opettelen – sopii myös opiskelijan kukkarolle ja terveelliseen ruokavalioon!

    riikalle@hotmail.com

  73. Tämä aihe on lähellä sydäntäni <3 Olisin ikionnellinen tällaisesta lahjakortista!

    – Kierrätän kaiken mahdollisen, (uutena juttuna aloin juuri lajittelemaan erikseen myös biojätteen ja kartongin) myin juuri vaatteitani kirpparilla ja lahjoitan niitä myös esim. Uffin keräyslaatikkoon. Vaatteet hankin mieluiten kirpparilta käytettynä, näin tekee myös ne parhaimmat löydöt!
    – Sammutan aina turhat valot ja irrotan käyttämättömät pistokkeet pistorasioista, myös veden käyttöä koitan rajoittaa
    – Kangaskassia käytän aina ja roskapusseiksi kierrätän kaikki mahdolliset pakkausmuovit yms, jotka vain suinkin saa kiinni sidottua
    – Olen lisännyt kasvisruokia ja vähentänyt lihan syöntiä, suosin luomua ja lähellä tuotettua

    sateenkaari87@suomi24.fi

  74. Ihana arvonta! Minä liikun aina julkisilla ja matkustan harvoin lentäen 🙂
    suvi.sinimarja@gmail.com

  75. Juurikin tällä viikolla lopetin vihdoin lihansyönnin kokonaan. Suosin kauden kasviksia (tällä hetkellä ihania marjoja!), käytän julkisia, enkä hamstraa muovikasseja.

    heidie_123@hotmail.com

  76. Meillä on jo monta vuotta kierrätetty kaikki mahdollinen.Pahvi,paperi,bio,muovi yms. Ihan hulluna tuleekin kaikkee kierrätettävää.Jos noi kaikki laittais normiroskikseen niin sais viedä pari kertaa päivässä roskiksen ulos (siis tollanen pieni roskisämpäri meillä) 🙂

    esmeraalda82@hotmail.com

  77. Mä aion lopettaa turhan autolla ajamisen, eli jos ulkona ei sada vaakasuoraan vettä, voin hyvin ottaa polkupyörän kulkuvälineeksi. Plussana vielä lentomatkustamisen väheneminen koska olen muuttanut pysyvästi takaisin Suomeen 🙂

    sayittwice@gmail.com

    -A

  78. Yksin asuessa olen alkanut lajitella biojätteet yms. erikseen vapaaehtoisesti, vaikka kaupungin jätelajttelu ei sitä vaadi.

    jennukka04@hotmail.com

  79. Kierrätän jokapäiväisessä elämässäni sekajätteen, biojätteen,pahvit, lasin ja metallin. Lisäksi jatkan kierrättämistä työpaikalla kahvilassa. Liikun pelkästään julkisilla ajoneuvoilla tai pyörällä. Lisäksi en koskaan roskita luontoa ja tykkään viettää aikaa kynttilän valossa säästäen sähköä 🙂 Oispa huippu voittaa lahjakortti sillä opiskelijabudjetilla ei elintarvikkeisiin pysty panostamaan samalla tavalla kuin haluaisi.

    ninnuli_m@hotmail.com

  80. Kierrättämisen ja roskaamattomuuden lisäksi käytän aina mm. kangaskassia kaupassa ja saarnaan muillekin perheenjäsenille tästä :–)
    riinasa@hotmail.fi

  81. SusannaMaarika

    Kierrätän kaiken mitä voi kierrättää, kuljen julkisilla, käytän kankaista kauppakassia, suosin luomua, ostan vain tarpeeseen, en syö lihaa, jne. Tuossa muutama esimerkiksi. 🙂

  82. Pyrin pyöräilemään työ- ja koulumatkoja mahdollisimman paljon enkä sorru bussikorttiin heti ensimmäisen kylmän aamun koitettua. 🙂

    laura.leppajarvi@gmail.com

  83. Yksi tärkeä, mutta vähälle huomiolle jäänyt: en heitä ruokaa roskiin! Lisäksi olen autoton, syön pääosin kasvisruokaa, käytän kangaskassia, kierrätän, suosin luomua jne. Ihanan paljon vastauksia täällä 🙂 sarisharju@gmail.com

  84. Jo pidemmän aikaa oon noudattanut sitä sääntöä, etten roskaa katuja ollenkaan. Sammutan myös valot aina mistä ikinä lähdenkin. Lähaikoina olen myös lopettanut satunnaisen tupakoinnin sataprosenttisesti (elämäni paras päätös!) ja se jos mikä säästää luontoa – ainakin suuremmassa mittakaavassa..

  85. Kuljen ympäri vuoden polkupyörällä ja sammutan myös turhat valot ja laitteet heti käytön jälkeen! Ja tottakai roskat kierrätän 🙂
    jenni.rauvala@hotmail.com

  86. Marina
    Kuljen mahdollisimman paljon joko pyörällä tai kävellen ja kauppaan raahan mukana aina kankaisia ostoskasseja. Kirppiksillä käyminen on myös suosikkipuuhaani! 🙂
    msmwah(at)utu.fi

  87. Joukkoliikenteen käyttääjä tässä hei. Lisäksi pyrin välttämään muovikassien ostamista (oma kangaskassi messissä aina) sekä lajittelen roskat. Yritys hyvä kymmenen. 🙂

  88. Kierrätys, julkiset kulkuvälineet sekä kangaskassit, niillä mennään 🙂
    maikkuli6@hotmail.com

  89. Aina voisin parantaa, esimerkiksi kierrätyksessä voisin lajitella biojätteet erilleen muista. Samoin tehdä järkeviä valintoja vaatteiden yms. suhteen, ostaa ajattomia tuotteita, laatua ja harvoin. Lisäksi haluaisin ostaa enemmän luomua, sekä ruuassa että kosmetiikassa tämä on pitkälti budjetti/priorisointikysymys.

  90. Kierrätän alumiiniset ananas- ja tonnikalapurkit!

    viivi_riihimaki@hotmail.com

  91. vähemmän autoa ja mopoa, enemmän hyötyliikuntaa pyöräillen ja kävellen (:

    nelli.juvonen@gmail.com

  92. Pidän (vähintään) yhden kasvisruokapäivän viikossa. Tunnustan myös olevani jonkin sortin työpaikan keittiöpoliisi ja paasaan kierrätysastioiden tarkoituksesta… (hanzku81@gmail.com)

  93. Aion myydä auton pois 🙂

    liselotte.holmberg@gmail.com

  94. polkupyörällä liikun lähes aina ja autoa tulee käytettyä melko harvoin. Pyrin myös kierrättämään mahdollisimman paljon 🙂

    annhirv@gmail.com

  95. Kuljen yleensä pyörällä tai kävellen tarvittaviin paikkoihin, ja pidemmälle pyrin matkustamaan junalla. Syön myös luomua!

    essi.kastari@hotmail.fi

  96. Ympäristöystävällinen teko, joka kulkee arjessa mukana on se, että koetan työssäni päiväkodissa siirtää lapsille kestävän kehityksen periaatteita. En varmasti ole malliesimerkki, mutta voin silti kannustaa lapsia hyviin valintoihin! (elinahaiko@hotmail.com)

  97. Olen lisännyt luomu-ja kasvisruoan syöntiä, sekä kierrätän mahdollisimman paljon.

    sara.kuntola@gmail.com

  98. Kauppaan aina oma kassi mukaan, töihin ja urheilemaan auton sijasta pyöräillen ja vaatteiden kierrätys. johannarossi87@gmail.com

  99. Lähiruoka, pyöräily aina kun mahdollista, lajittelu ja kierrätys ja luomutuotteiden käyttö aina kukkaron salliessa 🙂

    konuth @ gmail.com (poista välit)

  100. En omista autoa –> pyöräilen/kävelen/käytän julkisia, syön kasvispainotteista ruokaa, kassit aina mukana jne. Vielä (aina) on parantamisen varaa, mutta pikkuhiljaa 🙂
    essufie@gmail.com

  101. Pyrin kierrättämään kaiken: bion, pahvit, aikakauslehdet, lasin, metallin, patterit.. Itseäni aina kirpaisee jos näkee jonkun esim. heittävän metallitölkin normiroskikseen 😀 Lisäksi otan kauppaan aina vanhan kassin mukaan ja jopa vanhat hedelmäpussit, ettei tarvi aina ottaa uusia. Pyöräilen myös paljon vaikka auto olisikin käytettävissä 🙂

    -Riikka
    riikkapa@hotmail.com

  102. En omista autoa –> pyöräilen/kävelen/käytän julkisia, syön kasvispainotteista ruokaa, kassit aina mukana jne. Vielä (aina) on parantamisen varaa, mutta pikkuhiljaa 🙂
    essufie@gmail.com

  103. Kaupasta en koskaan ota muovikassia ja turhat valot sammutan aina, ja tämä tapa mulla on ollut oikeastaan aina, siitä ei vaan pääse eroon 😀

    johanna.hannula@kopteri.net

  104. asun kämppiksen kanssa ja hän jättää valot aina päälle – minä sitten napsin niitä hänen perässään pois. uskon että noinkin pienistä teoista voi olla apua!

    katisii@hotmail.com

  105. Pyrin käyttämään valoja mahdollisimman vähän kotona ja olenkin aina viihtynyt niin sanotusti hämärässä. Koko kesä on menty ilman valoja ikkunallisissa huoneissa, joita ovat kaikki muut paitsi WC. Onneksi on valoisa asunto! Talvenkin tullen valot sammutan aina huoneista, jossa ei olla ja olohuoneessakin siellä ollessa päällä vain pöytälamppu. 🙂

    paula_hyyrylainen@hotmail.com

  106. En yleensä osallistu tällaisiin arvontoihin, koska itse bloggaajana ajattelen, ettei ne kosketa toisia bloggaajia, mutta nyt osallistun, koska tämä lahjakortti tulisi meille enemmän kuin tarpeeseen. Tyttärelläni diagnosoitiin tänään keliakia ja tuolta nettikaupasta löytyisi varmasti hänelle sopivia tuotteita.

    Minun ympäristöystävällisiin tapoihin kuuluu kierrättäminen – paperi, pahvi, metalli, bio, lasi, kuljen pyörällä työmatkat ja pyrin kaikessa ajattelemaan ympäristöystävällisesti.

    juntunen.elina@gmail.com

  107. Olen useasti törmännyt facebookissa ryhmiin, joissa voi lahjoittaa tarpeettomia tavaroitaan toisille, niitä tarvitseville. Innostuin itsekin tästä ajatuksesta. Nurkissani lojuu tarpeetonta ja ylimääräistä tavaraa ja vaatetta, jotka haluan antaa sellaisille ihmisille, jotka niitä tarvitsee.

    eveliinakan (a) yahoo.fi

  108. Lajittelen biojätteet, näin niinku esimerkiks 🙂

    sansukka@hotmail.com

  109. Kuljen koulumatkat pyörällä tai kävellen ja aion alkaa huolehtimaan tulevana talvenä enemmän siitä, että sammutan valot turhaa palamasta!
    kati.korteniemi@hotmail.com

  110. Käytän julkisia, en omista autoa enkä edes ajokorttia. Käytän kaupassa käydessani AINA kangaskassia, muovikassia tulee todella harvoin ostettua. Pyrin myös kierrättämään erikseen esim. pahvit, lehdet, lasin, metallin ym.

    noora_kat@hotmail.com

  111. Katon kaupassa aina että tuotteen valmistusmaa on Suomi, jos se on mahdollista tuottaa Suomessa (; ei kovin iso juttu mutta mulle tärkeä! Ja valot sammutan myös aina.
    ettu_@hotmail.fi

  112. Pyöräilen kesät talvet, enkä omista autoa. Kuljen bussilla, jos täällä pohjoisen kylmyydessä on joskus pakko 🙂
    satu_y@hotmail.com

  113. Lähiruoan ja luomun suosiminen lompakon sallimissa rajoissa. hazzitus@gmail.com

  114. Minimoin vedenkulutukseni sekä kotona että matkoilla, salilla yms. Tämä koskee pesytymistä, pyykin- ja astioidenpesua, ruuanlaittoa…

    bestofme@luukku.com

  115. En pidä turhaan valoja päällä, ja lisäksi kävelen ja pyöräilen aina kun se on säiden puolesta mahdollista. Muutoin käytän liikkumiseen lähes aina julkisia.
    valtonen.anna@gmail.com

  116. Liikun pyörällä ja julkisilla koska en omista autoa. Taloyhtiön mahdollisuuksien mukaan kierrätän kaiken mahdollisen jätteen. Pyrin myös tuottamaan roskaa mahdollisimman vähän 🙂
    veera-s@hotmail.com

  117. Otan kauppaan oman kassin mukaan,sammutan valot aina kun en niitä tarvitse ja käytän julkisia/kävelen. =)

    oonachuu@gmail.com

  118. Julkisilla tulee liikuttua paljon niin lyhyitä kuin pitkiäkin matkoja. Tykkään myös kirppistellä paljon.:)

    eveliinaj1@gmail.com

  119. Olen hiljattain vaihtanut kasvohoitotuotteeni täysin luonnonmukaiseen Eilas-sarjaan. Nyt olisikin pikku hiljaa tarkoitus vaihtaa käyttämäni kosmetiikka ja kodin puhdistusaineet luonnonmukaisiksi. Sellaisten tuotteiden käyttämisestä jää joka kerta hyvä mieli. 🙂

  120. yritän syödä mahdollisimman paljon luomua sekä prosessoimatonta ruokaa, käytän kauppareissuilla aina kangaskassia ja menen lyhyet matkat pyörällä 🙂

    johku-95@hotmail.com

  121. Ostin käytetyn polkupyörän ja laitoin moottoripyöräni myyntiin 😀

    erika.f@hotmail.com

  122. Minä kierrätän ja muutenkin hyödynnän vanhaa niin sisustuksessa kuin pukeutumisessakin:)

    jeww_@hotmail.com

  123. Moi, lajittelen jätteet, kierrätän ja pyrin säästämään energiaa. Lähiaikoina voisin koiraa ulkoiluttaessa poimia muutaman roskan tästä lähiympäristöstä ja viedä ne ulkoa lojumasta roskikseen. marianne.partanen @ live.fi

  124. Kierrätän ja pyrin syömään eettisesti. Ei vaadi suuriakaan ponnisteluja ja saa hyvän mielen 🙂

    nonja.nonsense@gmail.com

  125. Kauppaan otan aina oman kassin, kierrätän, sammutan aina valot kun lähden huoneesta ja yritän aina kulkea julkisilla tai kävellen/pyörällä lyhyet matkat. Pienillä teoilla saadaan isoja vaikutuksia! 🙂 malinka_@luukku.com

  126. Pyrin keksimään kaikista jääkaapin jämistä aina kivoja ruokia, inhoan hyvien ruokien hukkaan heittämistä. Usein yllättyy miten sitä tuleekin luotua jotakin tosi hyvää “ei mistään”! Karmii se syömäkelpoisen ruuan pois heittäminen..

    Fillarikin kulkee päivittäin!

    louna.juntunen@gmail.com

  127. Kuljen enimmäkseen pyörällä ja käytän kaupassa omaa kangaskassia! 🙂 miinaminde(At)gmail.com

  128. Biojäte astia on uutta ja autoilu vähentynyt 98%!
    iiu_13@hotmail.com

  129. Kuljen paikasta paikkaan joko pyörällä tai kävellen. Kaupassa en ota koskaan muovipussia vaan laitan ostokset omaan reppuun/kangaskassiin.

    mmaria89 @ hotmail.com

  130. Pitkälle reissulle, vaan ei lentäen 🙂 Reilu 10 000 km junalla matkustaen halki Venäjän ja Kiinan!

    anna.orlow@helsinki.fi

  131. Käytän kaupassa käydessäni omaa kassia ja sammuttelen valoja aina huoneista poistuessani.

    sarikomulainen1@gmail.com

  132. Roskien kerääminen. En tiedä mitään inhottavampaa asiaa kuin roskien viskaaminen luontoon. Kuinka täydet pakkaukset yms. jaksetaan kantaa eväspaikoille, mutta tyhjien pakkauste, pussien sun muiden takaisin vienti, tai edes roskikseen laitto, on mahdotonta? Itse pyrin kantamaan roskani jopa takaisin kotiin saakka, jos matkalla ei satu olemaan roskiksia. Sen vuoksi autostakin löytyy välillä mitä kummallisempia roskia. Sitä en myöskään ymmärrä, minkä takia on ‘siistiä’ viskata liikkuvasta autosta mäkkärin jne. ruokapaperit pitkin tienoita.

    noroi at luukku.com

  133. En omista autoa ( perheeni ei omista ) joten liikun pyörällä ja kävellen joka paikkaan 🙂

    lope.miu@windowslive.com

  134. Pyrin liikkumaan lihasvoimalla jo nyt, en omista autoa ja kierrätän. Uutena juttuna olen tutustunut ruuan eettisyyteen.

    kaisuh_@hotmail.com

  135. Itsellä on huonona tapana ostaa joka kerta kaupassa käydessä muovipussi. Olen nyt ruennut (pikkuhiljaa) ottamaan oman kangaskassin mukaan kauppaan. Välillä se unohtuu, mutta pikkuhiljaa alkaa muuttua tavaksi.

    hannemarim@hotmail.com

  136. Kaupassa mukanani on aina oma kangaskassi sekä muutama “vihannespussukka”, jotka sain ystävältä joululahjaksi. Pussit ovat valmistettu ohuesta, verkkomaisesta vaaleasta kankaasta. Lisäksi pussiin on ommeltu marimekkokuosinen kangaspala, johon hintalappu kiinnitetään! Ostoksien suhteen taas arvostan lähiruokaa, yleensäkin suomalaisuutta ja luomua 🙂

    annamaj@student.uef.fi

  137. Pyöräily ja iloinen mieli:) smile and the world smiles back at you! jenni.junnikkala@hotmail.com

  138. en viitsi ostaa kaupasta joka kerta uutta muovipussia vaan käytän vanhoja joita on päässyt kertymään tai sitten kangaskassia jos sattuu tulemaan matkaan mukaan.

    pauliss@windowslive.com

  139. Oi, kiva arvonta! Itsekin yritän välttää turhia muovipusseja, joita kaupoista saa. Varsinkin ne pienimmät ovat niin epäkäytännöllisiä! Lisäksi en omista autoa, enkä aio sellaista hankkia vielä piiiiiitkään aikaan 🙂

    afrenchdaydream@gmail.com

  140. Kävelen ja pyöräilen matkat aina kun se on mahdollista, sekä olen pyrkinyt vähentämään suihkuveden lämpötilaa ja suihkuun käytettyä aikaa.

    meri.tervo@gmail.com

  141. pyrin saamaan taloyhtiömme roskakatokseen oman kierrätyspisteen enrgiajakeelle sen ainaisen sekajätteen sijaan/lisäksi(sillä suurin osa jätteistä on energiajaetta). ja tietty pyöräily niin pitkälle kuin vaan mahdollista 🙂

    henunuu@gmail.com

  142. Jag sorterar alltid soporna och försöker att aldrig slänga mat. Jag ska bli bättre på att ta cykeln istället för bilen 😉

  143. Onhan näitä 🙂 Suosin luomu- ja lähiruokaa, kuljen pyörällä/jalan mahdollisimman paljon, nousen portaita kotiini 5.kerrokseen (kertaakaan! en oo käyttänyt talon pientä vanhaa hissiä;) ), sammutan turhat valot/sähkölaitteet.. Kiva arvonta, kiitos tästä!
    -Madde

  144. Ehdottomasti kierrätän kaiken mahdollisen jätteen. ja tietenkin töissä näen punaista kun joku on laittanut “taas” sen jogurttipurkin kannen väärään roskikseen :))

    T:MK
    minskuliina@hotmail.com

  145. Esim. Jätteiden kierrättäminen, kirppistely, kangaskassit mukana kaupassa. Pyrin myös käyttämään vettä säästeliäästi,esim. suihkussa.
    inanadesigner@gmail.com

  146. Kun muutin vuosi sitten omaan asuntoon, aloin miettiä ympäristötottumuksiani melko kokonaisvaltaisesti uudelleen. Ennenkin olin pyrkinyt syömään kasvisruokaa mahdollisimman paljon, mutta vähitellen lisäsin kasvisravinnon määrää ja nykyään syön lihaa vain harvinaisissa juhlatilaisuuksissa. Vaatteiden ostaminen uutena on myös nykyään harvinaista – uutena ostan lähinnä urheilu- ja alusvaatteita. Kierrättämisen suhteen olen myös aika natsi ;D Ja liikkumisessa kätevin väline on pyörä! Pääkaupunkiseudulla pyörällä paikasta toiseen pääsee lähes aina bussia nopeammin, joten myös aikaa säästyy.
    annamari.vesamo@aalto.fi

  147. Pidän sen kuuluisan maalaisjärjen mukana kaikessa toiminnassa, tietysti kierrätän, välttelen turhaa yksityisautoilua, pyrin ostamaan fiksusti pakattua mahdollisimman eettistä ruokaa, suosin luomukosmetiikkaa ja niin edelleen. Pienistä asioista se on kiinni!

    luma@luukku.com

  148. Meillä on asunnossamme energiansäästö-lamppuja, silti siitä huolimatta käytetään vain sitä yhtä valoa, jossa ollaan.
    Julkisen kulkemisen sijaan olen pyöräillyt, sillä bussilla kiertää aina matkaa ihan tuplasti kilometrejä laskettuna töihin ja hevostallille. Polkupyörällä menee paljon nopeammin ja ehtii vielä hyvin tekemään enemmän muita touhuja, kuin istuskella bussilla, mikä ihan oikeasti tappaa ärsyttävästi aikaa!
    Ja säästän ruuanlaitossa myös osan ruuan mukaan töihin evääksi, enkä osta mitään teollisia mikro-ruokia. Vähennän vehnäjauhojen käyttöä leipomisessa, korvaan esimerkiksi ruisleseillä, kaurahiutaleilla.
    Inhoan limsaa, alkoholia, niinpä aikaisemmin join joka päivä juissi-mehua. Mutta nyt olen oppinut aivan kokonaan olemaan juomatta juissi-mehua, tilalleen tuli vettä ja maitoa. Mikäli tekee mieli mehua, ostan täysimehua, jossa on mukana hedelmänlihaa. Kasvatan ensimmäistä kertaa salaattia kerrostalon parvkkeella! Eipä ihan aina tarvitse ostaa salaattia kaupasta.

    raspberry_ansu@gmail.com

  149. Kirjoittaja on poistanut tämän kommentin.

  150. Heippa Steffi ja kiitoksia päivittäisestä inspiraatiosta, jota blogistasi saan!

    Tärkeimpiä yksittäisiä ympäristötekoja minun arjessani ovat pyöräily säällä kuin säällä, lajittelu (alapihalla on kaikki mahdolliset kierrätyspisteet, ei voi helpommaksi mennä), kasvisruoan syöminen ja luomutuotteiden suosiminen. Autoa en haluaisi koskaan ostaakaan.

    Edit: sähköposti vielä mukaan!

    annamaria.niemela@hotmail.com

  151. Moikka!
    Olen päättänyt, etten osta kaupasta enää muovikasseja luontoa tuhoamaan, vaan käytän yhtä ja tiettyä kangaskassia!
    minttu.ramo@gmail.com

  152. Juuri vein säkillisen vaatteita H&M:n kierrätyslaatikkoon.
    lehto.tanja@gmail.com

  153. Kompostoin biojätteet kesät talvet, kompostin mullan käytän istutushommiin ja kasvimaalle, loput roskat lajittelen. Hyödynnän hankinnoissa kirppareita, en osta turhaa tavaraa, en osta eineksiä tai “pikkupakkauksia” esim. jugurttia -> vähemmän roskaa. Lämmitämme taloa paljon takalla (polttopuut ilmaisia), pyöräilen vuosi vuodelta enemmän, pyrin syömään valmistamani ruuat niin ettei tähteitä tule, ja jos jää niin syötän koirille. Syön aistinvaraisesti päiväysvanhojakin tuotteita (maalaisjärjellä tietty), kesällä syön oman kasvimaan tuotteita ja syksyllä omenoita, pyrin käyttämään autoa minimimäärän.

    Siinä nyt semmoisia mitä ensimmäisenä tuli mieleen.

    innostuksiani@gmail.com

  154. Siirryin työpaikkaan missä käytetään luomukosmetiikkaa 🙂 kierrättäminen ja julkisilla liikkuminen on opittu jo pienestä pitäen.

    bordeauxchar@gmail.com

  155. liikun pyörällä tai kävelten alle 20 km matkat. Pyrin nykyään myös ruoassa huomioimaan vähäisen pakkausjätteen määrän ja etten joutuisi heittämään ruokaa pois.

    outi333 at gmail.com

  156. Pyrin kulkemaan paikasta toiseen pyörällä tai kävellen auton sijaan 🙂

    janica.niemela@gmail.com

  157. Auto on jätetty ostamatta ja kulkuvälineenä niin töihin kuin kauppaan, toimii Jopo! 🙂 Vanhat vaatteet SPR:n konttiin, kangaskassit kauppakasseina, jätteiden lajittelu yms. on minulle ihan normaaleja käytäntöjä 🙂
    remes.asta@gmail.com

  158. Olen vaihtanut auton pyörään. Kuljen esimerkiksi päivittäin pyörällä töihin 19km/suunta. Hyvän mielen ja kunnon lisäksi säästän luontoa 🙂

    kijuku@utu.fi

  159. Televisio, tietokone, radio ja valot pois päältä kun niitä ei tarvita ja pyöräilyä autoilun sijaan. pppusu@gmail.com

  160. Mahtava arvonta! Julkisilla liikutaan täälläkin ja kaupassa mukana kulkee sekä reppu että kangaskassi. Mahtuu vähän isommatkin ostokset ja haba kasvaa niitä kanniskellessa. Nykyisin yritän myös keksiä vanhalle tavaralle uusiokäyttöä: vanhempien vanhasta vinyylilevystä tuli aikas komea kello opiskelijakämpän seinälle.

    elsa.korkeila@gmail.com

  161. Ostan vain tarpeeseen ja hyvää laatua, oli kyse sitten vaatteista, ruuasta tai sisustuksesta. Liika tavara ja kulutus ahdistaa, on vain yksinkertaisesti ostettava vähemmän (vaikka esimerkiksi muotia rakastankin). Kodistani ei löydy juuri mitään ylimääräistä, melkein kaiken pelastaisin palavasta talosta. 🙂 T. Lotta, u97650@uva.fi

  162. Kirjoittaja on poistanut tämän kommentin.

  163. Roligt med tävling! Jag har länge redan bytt bilen mot cykel (dels för naturen men också för plånboken och hjärtat), sorterat och återanvänt. Det som jag nu börjat med är att minimera matavfall, jag verkligen hatar att slänga mat. Antingen fryser jag in det eller så äter jag upp det fastän jag inte är hungrig 🙂 jag försöker att planera mina matuppköp, men ibland blir jag så ivrig att jag köper för mycket. Jag brukar ibland planera veckans mat då jag gör inköpslista, men det förverkligas inte alltid. Om du har tips på hur man kan minska på matskräpet skulle det vara nyttigt att läsa!

    Tack för en inspirerande blogg!
    raholmsandra@gmail.com

  164. Kotoa opein jo, että kauppaan mennää kangaskassin kanssa ja olen jatkanut tapaa omillanikin. Eli siwapusseja ei meiän roskiksessa näy! Vanhemmilla kangaskassit kyllä taisi olla enemmän rahansäästökeino, kun silloin ekologisuus ei ollut niin pinnalla 😀

    lomaha92(at)hotmail.com

  165. Jes mikä mahdollisuus! (: Opiskelijabudjetille ilmaisia luomutuotteita!

    Nykyään olen huomannut että samalla taloudelliset ratkaisut ovat monesti luontoystävällisiä, kunhan asioihin jaksaa perehtyä huolella. Kauppamatkat taittuvat nykyään kävellen ja ostoskasseja kantaessa tulee myös käsitreeniä. Myöskin tallimatkat oman hevosen luo ovat sujuneet koko kesän pyöräillen tai lenkkeilen! Lukemattomia hyötyjä yhdellä iskulla. Mainittakoon myös että pyrin valitsemaan aina luomua mikäli lompakko sallii ja kasviksia syödään päivittäin reilut määrät ja lihan syöntiä on vähennetty. Lukiossa tuli valittua ympäristöekologia-kurssi, joka on ollut mielenkiintoinen jo heti alusta alkaen

    Mukavaa alkanutta syksyä! Blogiasi on mukava lukea (:

    Sähköposti: jeenuli@hotmail.com

  166. Minä kuljen koulumatkat pyörällä, suosin luomu ruokaa sekä luonnonkosmetiikkaa.

    seosaana@hotmail.fi

  167. Pyöräilen töihin joka päivä ja muutenkin koitan tehdä kaikki alle 5km matkat ilman autoa. Syön myös lounaalla töissä yleensä kasvisruokaa, vaikka olen lihankin ystävä. Olen myös tarkka siitä että ruokaa ei heitetä pois vaan kaikki mitä ostetaan myös käytetään.
    ojoistenmutka@gmail.com

  168. Liikun pyörällä tai kävellen, suosin luonnonkosmetiikkaa ja olen hyvin tarkka kierrättämisestä! Suosin myös kirpputoreja, jos se lasketaan ympäristöystävälliseksi teoksi:D

    annika.arasola@gmail.com

  169. Ihana arvonta! Itse kuljen pääasiassa pyörällä työmatkat sekä kesät että talvet. Ja tietysti kierrätän. Se mitä pyrin nyt lisäämään on kasvisruuan määrää ruokavaliossani, ettei tulisi lihaa syötyä niin paljoa.

    Mukavaa syksyä ja paljon tsemppiä tuleviin kisoihin 🙂

    maija_laakso@hotmail.com

  170. Ympäristöystävällinen eläminen on kuulunut tapoihin jo pidempään. Opiskelijana mahdollisuuksien mukaan ostan luomua ja lähiruokaa. Yksi asia on kuitenkin ilmaista ja minun mielestäni vielä palkitsevaakin, kierrättäminen. Jo kaupassa ostopäätökseeni vaikuttaa tuotteen pakkaaminen. Asun kuitenkin onnekseni alueella, jossa kerätään energiajätettä. Melkein kaikki pakkauksethan ovat energiajätettä. Kaatopaikalle minulla menee parissa kuukaudessa alle nyrkillisen verran roskaa ja tätäkin määrää koitan tietoisesti vähentää. Hetken aikaa olen opiskellut myös toisessa kaupungissa, jossa ei kerätty energiajätettä. Sydämeni ei sallinut kierrätettävän roskan laittoa kaatopaikalle, joten keräsin silti energiajätettä ja kävin iltalenkeillä lajittelemassa sen parin kilometrin päässä olevan kauppakeskuksen roskakoreihin (onneksi ne eivät olleet lukossa :D). Olin asiasta niin tohkeissani, että sain silloisen kämppiksenikin tähän touhuun mukaan.

  171. Liikun lähes kaikki matkat kävellen/ pyörällä.

    evejaron@gmail.com

  172. Käytän junia liikkuessani pitkää matkaa ja fillarilla tai kävellen kuljen kaupinkini sisällä; ympäristö ja oma terveys kiittää.:) Lisäksi kauppareissulla suosin omaa kangaskassia, joka sekin vähentää luontoon kohdistuvaa rasitusta.

    anna.lukkala@hotmail.com

  173. No ihan pakko on osallistua.

    Lyhyesti: en omista autoa enkä haluakaan omistaa.

    kissaamma@gmail.com

  174. Liikun pyörällä ja kävellen, samalla saa hyvää hyötyliikuntaa!
    susannarivinen@gmail.com

  175. Yritän tehdä pieniä juttuja ympäristön eteen, menemättä kuitenkaan “yli”. Kierrätän kaiken mitä talossani on mahdollista kierrätää ja lisäki otan aina turhat johdot pistokkeista, esim. laturin irrotan aina kun puhelin ei ole lataamassa. Lisäksi ostan myös jonkun verran luomua kun se taloudlelisesti on kannattavaa.
    heidi4jaakkola@hotamil.com

  176. Kierrätän pahvit, lasit, tölkit, paperit, kävelen työmatkat päivittäin, sammutan valot huoneista, joissa ei oleskella, irrotan puhelimen laturit seinästä, en lotraa suihkussa, suosin lähiruokaa, poimin omat marjat pakkaseen, kasvatan omia vihanneksia kasvimaallani, en shoppaile turhia vaatteita tai kenkiä, ja opetan lapsilleni näitä samoja asioita tulevaisuutta varten.
    jokemppa@hotmail.com

  177. Olen alkanut käyttämään luonnonmukaisia palasaippuaoita ja ajatuksena olisi myös ostaa tuleivauudessa pala shampoota, ihan sen takia että sitä roskaa ei kertyisi niin paljoa ja toki se on ihollekin parempaa! Kuljen paljon julkisilla, yritän välttää autolla ajelua pieniä pätkiä, sillä kävellenkin pääsee ihan kätevästi, samalla saa myös hyötyliikuntaa! Suosin myös luonnonkosmetiikkaa. 🙂

    lissukke@outlook.com

  178. Vältän muovikassien ostamista kauppareissuilla, aina mukana kangaskassi! lisäksi pyrin jatkossakin lyhyet matkat taittamaan kävellen/pyörällä.

    vesimies16@hotmail.com

  179. Pari juttua mitkä ekana tuli mieleen:

    – käytän omaa kangaskassia, en osta koskaan kaupan muovikasseja
    – en heitä ruokaa roskiin, vaan kehittelen omia jämäruokalajeja
    – olen vähentänyt kaukaa tuodun ruuan määrää, pyrin syömään lähellä tuotettua suomalaista ruokaa aina kun mahdollista

    elinakv ät gmail piste com

  180. Lupaan vihdoista viimein aloittaa KIERRÄTTÄMISEN! Meillä ei ole koskaan lapsena kierrätetty kotona mitään joten tavan tuominen omaan kotiin on kestänyt luvattoman kauan. Nyt vihdoista viimen taloyhtiön pihaan rakennettiin uudet pömpelit tätä varten joten nyt armoton kierrätysbuumi alkaa minun kodissani! Lisäksi ystäväni avasi “pähkinäkaupan” Tampereella ja sen myötä olen käynyt siellä lähes joka päivä ostamassa minulle täysin uusia superfoodeja ja ihania luomutuotteita. Aste kohti ekologisempaa elämää, vaikka joillekkin itsestäänselvyys, minulle suuri askel..

  181. Meillä pestään vaatteet pesupähkinöillä! Tämä on uusi juttumme mutta hyväksi todettu. Säästää kroppaa kemkkaaleilta sekä säästää luontoa, vähentää päästöjä! /saanakhakala@gmail.com

  182. Olen aika tarkka kierrättäjä, foliosta asti lajittelen kaikki eri kategorioihin. Lisäksi yritän mennä lyhyet matkat pyörällä auton sijaan.
    emmikristi@gmail.com

  183. Ihana kisa! Täysin arvojeni mukainen 🙂
    Kierrätän ahkerasti vaatteita ja kaikenlaisia roskia, kuljen mahdollisuuksien mukaan kävellen, pyöräillen tai julkisilla ja vaalin vihreitä arvoja.
    aleber(at)utu.fi

  184. Olen kulkenut työmatkat kävellen tai pyöräillen (nyt äippälomalla). Kauppamatkoille otan kestokassit ja purukumia en suustani sylje luontoon! 😀

    mikug@hotmail.com

  185. Luomu-tuotteiden suosiminen, kierrättäminen, pyöräily ja vihreät arvot 🙂 !

    jenna@kotikone.fi

  186. Ruokakaupassa en osta heräteostoksia tai suuria määriä ruokaa, jottei pilaantuisi. Kauppakassina käytetään kangaskasseja. Kotona jätteet kierrätetään. Lähiaikoina olen alkanut panostamaan vaatteissa laatuun. Laadukkaat vaatteet pysyvät pitkään hyvännäköisinä, ja voi myydä kirpparilla eteenpäin.

    melisa.rautio@luukku.com

  187. jag köpte en begagnad brudklänning 🙂
    amy.albrecht@gmail.com

  188. Kuljen melkein aina pyörällä, muuten suosin kimppakyytejä ja suunnittelen reittini huolella, jotta ei tarvitse tehdä monta erillistä reissua. Muutoin kierrätän tarkasti kaiken : )

    tanja.-92[at]suomi24.fi

  189. Ihana arvonta! Itse yritän kovasti vähentää veden käyttöä, turhaa läträystä, kaikki varmasti pärjäisivät pienemmälläkin määrällä vettä 🙂

    satu.pulli@hotmail.com

  190. Pyöräilen tai kävelen joka paikkaan ja kauppareissuilla mukana on aina kangaskassi. 🙂

    iitu_li@hotmail.com

  191. Kierrätän parhaani mukaan kotona ja toimistolla sekä käytän lähes 99% luonnonkosmetiikkaa 🙂

    52weeksofdeliciousness AT gmail.com

  192. Kierrätän kaikki mahdolliset ylijäämät jätteistä vanhoihin vaatteisiin ja huonekaluihin. 🙂 Kuljen pyörällä ja ostan aika vähän uutta.

  193. Parannan tapani ja kierrätän jätteet, biojätteet ja muut! Nyt tunnustan olevani laiska näissä hommis. aippe87@hotmail.com

  194. Meillä on mennyt ihan liian paljon ruokaa hukkaan. Jatkuvasti huomaa, että jääkaapissa (tai hedelmävadissa, leipäkorissa…) on pilalle menneitä tuotteita. Jatkossa yritän, ettei tarvitsisi heittää mitään pois, vaan yrittäisin hyödyntää kaiken, minkä ostan. Eli toisin sanoen ruokakaupassa pitäisi myös miettiä tarkemmin, mitä ostaa ja minkä oikeasti tarvitsee. Näin säästyy myös rahaa! 🙂
    missaoletmina@gmail.com

  195. Normaali kierrätys ja julkisen liikenteen suosiminen on ihan perusjuttuja omassa arjessani, mutta nyt pienenä parannuksena sain työpaikkani hakemaan Green Office statusta! Tällä on jo paljon merkitystä kun paperin printtaamista ja energiankulutusta koitetaan vähentää. Toivottavasti työkaverit alkaisivat kierrättämään myös kotona!

    Tiina (tiinuk(at)hotmail.com)

  196. Helsingissä asuvana julkisten käyttäminen on tullut tavaksi ihan pienestä asti. Kesällä ja miksei nyt syksylläkin olen myös kulkenut monet matkat pyörällä, muunmuassa keskustaan shoppailemaan meno 4,5km pyöräilyn jälkeen on huomattavasti palkitsevampaa kuin hikibussissa istumisen jälkeen! Ja kroppakin kiittää 🙂

    sanni.pykalamaki@pp.inet.fi

  197. Autottomuuden lisäksi kierrätän kannelliset muovipakkaukset, kuten raejuusto- ja jäätelöpaketit, pakkaamalla niihin lounaat ja välipalat mukaan. Olen myös päättäny ostaa aina luomumunia, vaikka opiskelijabudjetilla ei koko kauppakassia pystykään luomuksi vaihtamaan. Skarpattavaa minulla on asunnon valojen kanssa, jotka liian usein jäävät aamukiireessä päälle.
    (leena.alanko@helsinki.fi)

    Voimia kisoihin! 🙂

  198. En omista autoa, joten kuljen julkisilla tai pyöräilen lähes kaikki matkat. Lisäksi käytän kauppakassina aina kangaskassia ja yritän kierrättää mahdollisimman paljon.

    suvi-hiltunen@hotmail.com

  199. En koskaan heitä ruokaa roskiin, vaan ostan ja teen sen verran minkä tiedän syöväni.
    suvi@bastu.net

  200. Kuljen koulumatkani pyörällä ja yleisesti poljen kaikkialle. Kotona myös kierrätän mahdollisimman hyvin ja tarkasti kaiken. Luomua suosisin muuten enemmän mutta opiskelijana ei ole varaa ostaa kaikkea luomuna. Onneksi kuitenkin marjat ym saa pakkaseen itse keräämällä. Maiskuliini.92@hotmail.com

  201. Olen vuoden ajan käyttänyt luonnonkosmetiikkaa niin saippuoissa/shamppoissa kuin meikeissä. Sen lisäksi liikun useimmiten pyörällä, kävellen ja julkisella liikenteellä (tosin en edes omista ajokorttia vaikka olenkin 22 v. eikä semmoinen ole aikoihin edes suunnitelmissa).

    Yksi opettelun aihe tällähetkellä on ruokajätteen minimoiminen vähemmäksi, jääkaapin perältä nimittäin aivan turhan usein joutuu pieniä rasiallisia ruokaa tai nahistuneita kasviksia heittämään pois.

  202. Kierrättän ja kuljen pyörällä tai kävellen töihin auton sijaan.
    eevakm93@gmail.com

  203. Kierrätys, kaupassa aina ekokassi, luomutuotteita/ lähituotteita suositaan, kirppikset kierrellään

    pinkwawe9@gmail.com

  204. Heissan Steffi!:)

    Alkuun haluun sanoa että sulla on ihan mahtava blogi, jota oon seurannut nyt noin puolisen vuotta ja saanut aivan valtavasti inspiraatiota ja ideoita omaan arkeen:)
    Sain kaverin vanhan pöyrän ja nyt aijonkin liikkua mahdollisimman paljon pyöräillen joka paikkaan, käyn aika useasti kirppareilla ja sieltä tulee useastikin napattua tavaraa mukaan esim kaikki huonekalut on sielt, nyt yritän toden teolla säästä vedenkulustusta, koska sitä menee vähän jo liikaakin;) ja ja sähköt yritän kans muistaa laittaa pois päältä kun en tarvitse ja ruoan hävikkiä oon kans yrittänyt pitää minimissä ja suurin osa vaatteista ja muutenkin tavaroista ja mahdollisuuksien mukaan ruosta ostan aina kun on tarjouksessa, niin rahaa on kyl tällä tavoin säästynyt hurjasti
    elsann93@gmail.com

  205. Hei!

    Kierrättämisessä on parantamisen varaa ja aionkin viedä kaapissa lojuvat vaatteet seuraavaksi SPR:n kirpputorille. Luonnonkosmetiikkaan siirtyminen on myös luvassa :)!

    tisohong@gmail.com

  206. Ai että mikä mainio palkinto!!! 🙂
    Teen monia ympäristöystävällisiä tekoja, mutta jos yksi pitäisi valita niin se olisi uusin. Emme heitä nykyään abouttiarallaa ollenkaa ruokaa hukkaan. Rakastan ruokaa sekä syödä monipuolisesti, mutta siitä ei tarvi tinkiä yhtään vaikka ei heittäisikään ruokaa roskiin. Pitää vaan tarkkailla kaupassa mitä ostaa ja kotona tehdä ruokaa sen mukaan mitä kaapista löytyy/mikä on menossa vanhaksi eikä katsoa netistä reseptiä johon tarvii ostaa kaikenlaista mitä ei kaapista löydy (tätä harrastin aina ennen ja sen vuoksi menikin ruokaa hukkaan paljonkin).

    Sähköposti osoitteeni on: freerezzi@gmail.com

  207. I recycle, I use the public as well as your feet, and turn off all unnecessary lights when I leave the room..
    joan.kyr@hotmail.com

  208. Pyöräilen joka paikkaan, enkä käytä autoa muuta kuin vain jos on pakko! Eikä minulla edes ole omaa autoa enkä sellaista myöskään aio hankkia! 🙂
    S-posti: anniinaalmark@hotmail.com

  209. Käveleminen! Kävelen kesät ja talvet joka puolelle ja jos matka on pitkä, turvaudun polupyörään. Auton penkkiä lämmitän oikeasti vain pari kertaa vuodessa, sillä täytyyhän sukulaisia käydä joskus muokkaamassa. Jatkuva käveleminen myös pitää minut fyysisesti ja psyykkisesti terveenä, paras harrastus <3
    – Manna

    s-postini on tahdikkaasti@gmail.com

  210. Yritän itse pikkuhiljaa siirtyä suosimaan luomutuotteita mahdollisimman paljon. Aina opiskelijalompakko ei salli tätä, mutta vähä vähältä. Pyrin myös vähentämään hukkaan menevän ruoan määrää.

    Ansku
    twilighting@hotmail.com

  211. Pyrin aina syömään pää-asiallisesti luomutuotteita ja suosin lähiruokaa. Lisäksi normaaleihin arkirutiineihin kuuluu julkisten käyttäminen tai sitäkin mielummin pyörällä tai kävellen liikkuminen. Yritän ottaa tarkkailuun nyt myös kierrättämisen (:

    marsu1996@hotmail.com

  212. Perus kierrätys, töissä ja kotona. En käytä julkisia tai henkilöautoa, pyöräilen tai kävelen kaikkialle. 🙂

    jasmine.farling@hotmail.com

  213. Pieneen muovipussiin pakattavat eväät pakkaan tyhjiin hedelmä- tai leipäpusseihin. Kun pussit ovat eväskäyttöön liiaksi likantuneet, pussit päätyvät lopuksi koiran kakkapusseiksi. Olen opastanut myös vanhempani sekä veljen perheen säästämään tyhjät hedelmä- yms. pussit minulle. Koira on vasta vuoden ikäinen, mutta yritän selvitä ilman, että tarvitsee ostaa kakkapusseja uusina.

    ufotar(at)sci.fi

    • Sen lisäksi, että pyrin ostamaan itselleni mahdollisimman paljon kotimaista ruokaa, niin myös koiralle ostan kotimaista ravintoa (lihat, luut, muut herkut). Nappulat, jota tarjoan vain osana koiran ravintona, on ainoa jota ei kotimaisena saa.

      -ufotar-

  214. Ympäristöystävälliset teot lähtee niistä pienistä arjen valinnoista, joita jokainen tekee monta kertaa päivässä, tietoisesti tai tiedostamatta. Ympäristöystävällisten tekojen ei tarvitse aina olla suuria ja dramaattisia. Itse aloitin niinkin arkipäiväisestä ja mitättömästä teosta kuin suodatinpussien uudelleen käytöstä 😀 Täysin hyvää kahvia saa jo kertaalleen käytetyllä suodatin pussilla (eikä tarvitse niin paljoa kahvinpurujakaan seuraavalla kerralla laittaa :D)

    jannika_hohtari@hotmail.com

  215. Ostan kaupasta aina suomalaista ruokaa ja jos rahapussi antaa myöten, niin aina luomua!

    laura.liski@hotmail.com

  216. Maria (mariarunonen@gmail.com)

    Pyrin valitsemaan aina kasvisvaihtoehdon 🙂

  217. Aina kun voin, kuljen pyörällä tai kävellen, sekä syön luomuruokaa. Kierrätän roskat, enkä itse koskaan roskaa!! 🙂
    glinda@elisanet.fi

  218. Kangaskassi kauppaan mukaan. 🙂

    evemmoi@hotmail.fi

  219. Aina kun mahdollista omat ostoskassit mukana, niin ei tarvitse ostaa muovipusseja! Myös vaatteita ostaessa ei muovipussi ole aina tarpeellinen 🙂
    adapajari@gmail.com

  220. hyötyliikunnan harrastaminen ja luomaruon lisääminen ruokavalioon! (:
    tytti.ruusu@gmail.com

  221. Kasvisruokavalio sekä kierrätys kuuluvat jokaiseen päivääni 🙂

    -Oona oon_a@hotmail.com

  222. Lopetin tupakoinnin. rani.korhonen(a)gmail.com

  223. Läjittelen jätteet ja kierrätän kaiken minkä voin. Pyöräilen ja kävelen kaikki matkat ja talvisin kuljen bussilla. Kaikki pitkät matkat kuljen junalla. Suosin myös kirppiksiä ja otan kangaskassin aina mukaan kauppaan. 🙂
    holopaisen_veera[at]luukku.com

  224. Jätteiden lajittelu ja kangaskassien käyttö ruokaostoksilla. Todella harvoin tulee myöskään heitettyä ruokaa roskiin (tässä myös koirat toimivat kätevinä apureina :D.

  225. Kangaskassi käsilaukussa, toimiston kierrätyspoliisi

  226. Oon päättänyt että en enää osta kauppakasseja, vaan otan itse kassin mukaan. Tavallisesti sen kangaskassin muistaa vasta kun on kaupassa.. nyt oon tsempannut ja rupee jo olemaan selkärangassa.

    vuokkopii@gmail.com

  227. Mulle ainakin kierrättäminen, julkisen liikenteen käyttäminen ja pyöräily, muovipussien välttäminen, kasvisruoka, second handin suosiminen ja tiivis kaupunkiasuminen on ihan normaalijuttuja, on hassua edes ajatella niitä minkäänlaisina ekotekoina (termi on muutenkin aika älytön). En edes ymmärrä miksi jonkun mielestä on normaalia ostaa uusia vaatteita joka viikko tai ajella autolla kun bussillakin pääsee, ainakin kaupunkiolosuhteissa. Monet näistä on vain asennekysymyksiä! Petrattavaa silti olisi; kasvisruokavalio ja kevyt syöminen tarkoittaa varsin usein tomaatteja talvisin ja costaricalaista ananasta vuoden ympäri, samoin juustojen ja maitotuotteiden kanssa pitäisi joskus olla tarkempi. Haluaisin myös syödä enemmän suomalaista kalaa enkä sitä iänikuista norjalaista pussilohta. Näiden lisäksi kaksi rakkainta harrastustani, hot jooga ja reppureissailu, eivät ole mitään varsinaisia energiapihejä. Voisikohan joku jo pian tuoda markkinoille jonkun vetylentokoneen…

    noorastenholm@gmail.com

  228. Mammalomien jälkeen olen ehdotetun kakkosauton ostamisen sijaan alkanut pyöräilemään (tai rullaluistelemaan tai juoksemaan) töihin. Kolmen lapsen äitinä on aika kortilla, joten liikuttuakin tulee samalla kun raahautuu töihin ja aikaa jää myös muulle elämälle. Ja luonto kiittää. 🙂

    hepsula(at)gmail.com

  229. Käytän pyörää mahdollisimman paljon, noin 10km työmatkoja joka päivä 🙂

    viivi.manttari@gmail.com

  230. Aion vähentää lihan syöntiä ja pitää useammin kasvisruokapäiviä.

    Tsemppi kisoihin! ü

    Anni (annu__89(a)hotmail.com)

  231. Pyrin valitsemaan ostoskoriini paljon lähiruokaa ja jos mahdollista, senkin luomuna. Opiskelijabudjetilla tosin vähän vaikeuksia välillä, mutta onnistuu hyvällä suunnittelulla 🙂 popponen.elina@hotmail.com

  232. vien vanhat vaatteet kirpparille, fillaroin töihin ja kierrätän kaikki jätteet pahveista lasiin 😉
    kerttuliinasuonpaa(ät)gmail.com

  233. Aloin äitini aloituksesta jokin aika sitten käyttämään vain luonnonkosmetiikkaa, mikä on tuntunut todella hyvältä! Nyt olen ajatellut laajentaa luontoystävällisyyttäni siten, että kulkisin työmaatkat pyörällä (talvisin julkisilla). Noloa myöntää, mutta jostain syystä meillä ei ole käytetty kompostia, joten senkin voisi vihdoin ottaa käyttöön..!

    henspu@gmail.com

  234. Aloin äitini aloituksesta jokin aika sitten käyttämään vain luonnonkosmetiikkaa, mikä on tuntunut todella hyvältä! Nyt olen ajatellut laajentaa luontoystävällisyyttäni siten, että kulkisin työmaatkat pyörällä (talvisin julkisilla). Noloa myöntää, mutta jostain syystä meillä ei ole käytetty kompostia, joten senkin voisi vihdoin ottaa käyttöön..!

    henspu@gmail.com

  235. Oon päättänyt alkaa vähentämään aikaa jonka vietän suihkussa, oon aikamoinen suihkuttelija, mut nyt oon alkanu tajuamaan kuinka paljon vettä oikeesti kulutan.

    idaw.95@hotmail.com

  236. Lajittelen jätteet ja kuljetan kaupassa mukana kangaskassia. Pyrin pyöräilemään lyhyet matkat. Ja valot kii niistä huoneista, missä ei oleilla! 🙂

    lyytihei (at) gmail.com

  237. Nyt omaan kämppään muutettuani aion huolehtia jätteiden kunnollisesta lajittelusta ja kierrättämisestä entistä paremmin. Koska muutin kaupunkiin, kuljen matkat pyörällä/kävellen tai bussilla tarpeen tullen. Syön ja elän niin, että roskaa ei synny mahdottomasti enkä heitä mitään hukkaan. Myös suomalaisen ruoan suosiminen on tärkeää!

    blumenwies@hotmail.com

  238. En omista autoa, vaan kuljen matkat pyörällä tai talven kovimmilla pakkasilla bussilla.

    enmala@utu.fi

  239. Huhtikuusta alkaen kulkenut kävellen tai pyörällä töihin ja aion jatkaa yhä vaan, lisäbonuksena kun olo ja olemus keventynyt jo huomattavasti!

    jennivesalainen(at)netti.fi

  240. Suurin ekotekoni on varmastikin muutama vuosi sitten tekemäni uudenvuodenlupaus, jossa päätin jättää ruokavaliostani pois tehotuotetun lihan. Nykyään siis lautaselleni päätyy lihaa vain, jos se on luomua tai riistaa. Pääasiassa syön kuitenkin kasvisruokaa ja liha on satunnaista luksusta. Päätös on pitänyt hyvin ja samalla linjalla jatketaan.

    minnamari.salmela (a) aalto.fi

  241. Kuljen suurimmat osat matkastani pyörällä tai julkisilla. Kierrätystä olen ajatellut parantaa kun nyt se on jäänyt hieman laiskan puoleiseksi.

    anniina-k@outlook.com

  242. pyörällä pääsee – ihan joka paikkaan! ja kangaskassit voittaa muoviset 6-0.
    ronjatuhkanen (at) gmail.com

  243. Kierrätän ja kuljen pyörällä kaikkialle 🙂

    pauliina.kaario@gmail.com

  244. Kierrätys tottakai, mutta eniten aion kiinnittää huomiota ruokapuoleen, ihan terveydellisistä syistä mutta myös eettisten syiden painaessa vaakakupissa entistä enemmän. Haluan tarjota kropalleni hyvää energiaa sanojen kaikissa muodoissa ja samalla osaltani tehdä maailmasta puhtaamman ja paremman paikan 🙂

    Elina (elinaahola12(at)gmail.com)

  245. kävelen/pyöräilen matkat, käytän kangaskassia, vauvanvaatteet hankin kierrätyksestä ja kierrätän edelleen tai säästän seuraavalle, samoin raskaus- ja imetysvaatteet oli käytettynä hankittu. Mitäköhän muuta sitä olisi..

    teea.kauppinen@gmail.com

  246. Käytän aina julkista ja kierrätän parhaani mukaan.

    -Mönkkeli
    martsu_90(at)hotmail.com

  247. Viime aikoina on meillä kiinnitetty paljon huomiota ostettavan ruuan määrään. Aikaisemmin tuli heitettyä valitettavan paljon ruokaa roskiin, erityisesti leipää. Liika tai pilalle mennyt ruoka heitettiin toki aina biojätteeseen, mutta erittäin epätaloudellistahan se oli ja syntyi aivan turhaa jätettä, eli käytännössä toimintamme oli aivan tyhmää. Onneksi tavat ovat muuttuneet eikä joka päivä päädy turhaan ruokaa roskiin. Jostain syystä aikaisempi toiminta oli vähän hassua, sillä muuten kiinnitämme huomiota valintoihimme ja yritämme olla mahdollisimman ympäristöystävällisiä.

    Laura ( laura.k.airaksinen@hotmail.com )

  248. Käytän yleensä aina omaa kangaskassia kaupassa :). Sekä kuljen julkisilla, kun se täällä etelässä on mahdollista. Oulussa ei bussit pahemmin kulje, ja niillä reissaaminen on hankalaa.. Onneksi PK-seudulla se toimii ainaki ristikkäissuunnissa. Tuossa kehäsuunnissa ois aika paljon parantamisen varaa…

    -Martsu

    marjaana.seppala (at) hotmail.com

  249. Heips! Kuljen matkoja joko polkupyörällä tai julkisilla. Kaupassa käydessäni käytän kestokasseja (kun ostoksia enemmän niin ettei mahdu koululaukkuun)
    veronica_lohman@hotmail.com

    terv. veronica 🙂

  250. Opettelen tyytymään siihen mitä mulla jo nyt on. Rakastun uudelleen vanhoihin vaatteisiin ja löydän uusia puolia monta kertaa käytetyistä tavaroista.

    kiitos kivasta blogista, treeni-iloa, V
    giyujin@gmail.com

  251. Ostan tosi vähän vaatteita uutena ja yritän minimoida ruokajätteen määrän!

    rosanomine@hotmail.com

  252. Muutamia pieniä tekoja – kangaskassin käyttö kauppareissuilla, omien (ja muiden…) roskien huolehtiminen roskiin sekä niiden oikeaoppinen kierrättäminen ja omana lempparina tietty hyötyliikunta, autolla tulee kuljettua vain pakolliset pitkät matkat. Ahh niin, enkä kyllä ikinä nakkaa ruokaa roskiin koska mä en vaan pysty sillä mun mielestä se on tarkotettu syötäväksi, hahha 😀

    aino.makela@gmail.com

  253. Hei, olen jo pitkään yhdessä perheeni kanssa kierrättänyt jätteitä.
    T. maikkiky@gmail.com

  254. Meillä kierrätetään, vaatteet tulee pääsääntöisesti myös ostettua kirpputoreilta. Julkisilla olen kulkenut jo vuosia, myös pyörä on kovassa käytössä paitsi talvisin. Suosin lähiruokaa, nyt olen myös yrittänyt syödä enemmän kasvisruokaa 🙂

    -Rusina
    rosarie@wippies.fi

  255. Kierrätämme kotona perusjutut ja kuljen paikasta toiseen joko pyörällä tai julkisilla. Teen kohta pilallemenevist ruoka-aineista päivän aterian ja hyödynnän edellisiltä päiviltä jääneitä jämiä.

    hallap@windowslive.com

  256. Aion autoilun sijaan pyöräillä enemmän!

    Johanna
    johanna.luoma@uta.fi

  257. Kesällä valojen käyttö on todella vähäistä valoisan asuntoni ansiosta, mutta pimeämmällä ajalla pyrin pitämään ympärilläni paljon kynttilöitä, jotta sähkölamppuja ei tarvitsisi pitää päällä. En jätä nykyään myöskään enää mitään laitteita “uni”-tilaan, vaan sammutan kaikki kokonaan. /pippih@hotmail.com

  258. Käytän ruostumattomasta teräksestä tehtyä juomapulloa enkä osta muovisia pulloja.

    annet.enroth@hotmail.fi

  259. Kierrätän kaiken minkä voin. Kirppiksiltä ostan paljon ja mieluummin kuin kaiken uutena. Kuljen aina kun mahdollista niin pyörällä, jalan tai julkisilla. Pyrin ostamaan luomua ja kotimaista ruokaa. Kauppareissuilla aina mukana kangaskassi tai muu kestokassi ettei tarvi ostaa muovikassia.

    hali@live.fi

  260. Mulla ei ole ajokorttia, enkä aio sellaista hankkiakaan. Kuljen julkisilla. Yritän myös suosia parhaani mukaan kimppakyytejä. 🙂

  261. Anna Natalia

    Pyrin parhaani mukaan kierrättämään mahdollisimman paljon, jonka lisäksi osallistun suomalaiseen “roska päivässä” -liikkeeseen, jossa tarkoituksena on nostaa maasta roska päivässä. Käytän kangaskassia ostoksilla käydessäni. Kuljen kaikkialle pyörällä, joka on tietysti myös ympäristölle hyväksi 🙂 Nuo tulivat nyt alkuun mieleen 🙂

    pullamunkki@hotmail.com

  262. Olen huomannut, että sekä teen, että otan aivan liian paljon ruokaa. Yritän tästedes heittää vähemmän ruokaa roskiin. Lisäksi olen vähentänyt viimeisen 4kk aikana huomattavasti autolla liikkumista! 🙂

    oona.isoviita@dnainternet.net

  263. Kiva arvonta! Kierrättäminen on oma juttuni.
    ilokseni@gmail.com

  264. Hommasin juuri biojätteelle oman astian. Aiemmin meillä on kerätty biojätettä satunnaisesti, mutta nyt siitä tulee jokapäiväistä. Biojätteen kierrättäminen on mun ymmärtääkseni asia, jolla on vaikutusta. tsinnia@netti.fi

  265. Suosin luomuruokaa! Jatkossa aion kokeilla pyykinpesussa pesupähkinöitä! 🙂

    erika.piispanen@hotmail.com

  266. Pyöräilen joka paikkaan. Kesät ja talvet! 🙂

    Juuli, juuli91@hotmail.com

  267. Omaan asuntoon olisi muutto edessä ja kokkailut olisi tällöin omalla vastuulla. Täten olen päättänyt pitää ruokieni raaka-ainekset luomussa ja lähi-ruoassa/kotimaisessa sekä välttää ylimääräisiä pakkauksia ruokia ostaessa 🙂

    jenna_heiskanen@hotmail.com

  268. Kierrättäminen, josta ihan oikeasti suunnattomasti nautin. Ja pyöräily jolla päsee Londoneerissa useasti paljon nopeammin paikasta toiseen kuin julkisilla. Myös eettisessä vaate/muoti yrityksessä työskentely on anatnut monenlasta uutta pohdittavaa. sofia.ilmonen@gmail.com

  269. Uusi tapa, johon pyrin on, että kerään muutaman roskan maasta jokaisella lenkillä 🙂 linda_mustonen@hotmail.com

  270. En ole ladannut bussikorttia piiitkään aikaan. Käytän pyörää ja omia jalkoja. Pidemmille reissuille lähdetään junalla tai bussilla.:)katriala@gmail.com

  271. Käytän julkista liikennettä. Nyt haluan lisätä kierrättämistä sekä ekologisempaa syömistä. Eli tämä lahjakortti olisi aika hyvä sysäys. 🙂 Kiitos blogista! 🙂

    /Mariiia

  272. Hei,

    Käytän julkista liikennettä. Nyt tsemppaan kierrättämisen sekä ruokailujen kanssa! Ekologinen ruoka kiinnostaa paljon! 🙂
    Kiitos Steffi kivasta blogista! 🙂

    /Mariiia

  273. Kierrätys, turhan kulutuksen välttäminen niin sähkön, veden kuin materian kohdalla. Kestävä kauppakassi lähes poikkeuksetta mukana. Suosin luomulihaa sekä -kasviksia. Ruokaa ei meidän taloudessa heitetä hukkaan, vaan tähteet pakastetaan tai käytetään seuraavana päivänä. Autoilen vain yli 10 km matkat, muuten kävelen tai ajan pyörällä. Eettiset valinnat ovat tulleet ajan saatossa elämäntavaksi, eikä niitä enää tiedosta erillisiksi valinnoiksi. 🙂
    tainnut@hotmail.com

  274. Suurin ympäristötekoni pn varmasti kasvissyönti, sillä lihateollisuuden päästöt ovat paljon korkeammat kuin koko maailman autoilun päästöt. janniina.heinonen@gmail.com

  275. Jätteiden vähentäminen ja lajittelu entistä paremmin.

    perkola@netti.fi

  276. Tavallista kierrättämistä harrastan ja lisäksi luovuin autosta jokunen aika sitten.
    kulta89@luukku.com

  277. Pyrin syömään lähiruokaa aina kun mahdollista. Usein annoksestani suuri osa on itsekasvatettuja kasviksia ja lähijärvestä ongittua kalaa. Tuoreenpaa ja maapalloa vähemmän rasittavaa vaihtoehtoa saa hakea!:)

    skmsarj@gmail.com

  278. Kuljen töihin pyörällä tai kävellen, ja aion jatkaa samoin tulevassakin. Piristää mukavasti aamuisin ja on ympäristöystävällistä!
    sport_girl_87@hotmail.com

  279. Kuljen joka päivä työmatkat pyörällä! Tänään kyllä kaipasin bussimatkailua, kun poljin töihin kauheassa rankkasateessa ja muutama auto oli loiskauttanut lätäkölliset vettä päälleni, mutta mitäpä en tekisi ympäristön (ja rahapussin)säästämiseksi, hehe :D.

    jenny.alhonen@gmail.com

  280. Kierrätän mahdollisimman tarkasti ja suosin julkisia. Töihin kuljen säiden salliessa aina pyörällä. Suosin kaupassa luomua ja yritän ostaa mahdollisimman tarkan määrän ruokaa, jottei sitä joudu heittämään pois.

    -Emma (emmakaroliina1(at)gmail.com)

  281. Luovuimme mieheni kanssa juuri omasta autosta ja kuljemme vain julkisilla liikennevälineillä.

    mimk10@gmail.com

  282. Olen tähän asti asunut kotona ja täällä ei kierrätetä. Kaikki sekaroskiin vaan. Mutta muutan syksyllä pois kotoa solu-asuntoon, jossa olemme kämppisten kanssa päättäneet, että alamme lajittelemaan roskamme. Ostan myöskin luomuna maitotuotteet ja kasvikset, aina kun opiskelija-kukkaro kestää!

    Essi (essi.tammisto@elisanet.fi)

  283. Kierrättäminen, kasvissyönti, julkisilla/kävellen liikkuminen. Siinä muutamia esimerkkejä 🙂
    marsku_89_@hotmail.com

  284. Meilläkin lajitellaan jätteet ja muksujen kanssa liikutaan kävellen tai fillaroiden arkimatkat, kauppakassi on omastatakaa mukana ja lämmitystä ryyditetään leivinuunilla mahdollisuuksien mukaan.

    Sarae
    (reijonen.saara(at)gmail.com)

  285. Kierrätetään jätteet, pullojen rodaus kauppaan taitaa olla muillekin jo niin arkipäivää ettei sitä edes mainita, hyötyliikunta arkimatkoissa fillarilla ja kävellen, omat kauppakassit mukana ja kirppareiden käyttö. Siinä meidän pääkohdat. 🙂

    Sarae
    [reijonen.saara(at)gmail.com]

  286. Asun vain 2 km päässä työpaikastani, joten kuljen pelkästään kävellen tai pyörällä. Joskus liikuin autolla ton pienen matkan, mutta nyt oon parantanut. Toinen asia jossa meidän perhe on parantanut, niin emme enää heitä roskikseen ruokaa. Jollei jotain pientä maitotilkkaa tai jugurtin jäämää lasketa mukaan 😀

    Milla
    malinen.milla@gmail.com

  287. makinen.niina@gmail.com

    Olen pyrkinyt pitämään luontoa säästävät tavat ja periaatteet mielessä kaikessa tekemisessäni.

    Mm. kierrätän jätteet, säästän sähköä, paperia jne.

    Ehkä merkillepantavin ja entisen himoshoppaajan ekoteko on, että turhia juttuja, esim. vaatteita ei enää osteta. Suosin siis nykyään laatua ja maksan mielummin enemmän kestävästä tavarasta kuin että suosisin kertakäyttöistä tavaraa ja huonoja materiaaleja. Viimeksi ostin vaatteita (huom! muita kuin treeni) kesäkuussa 2012.

    //Niina 🙂

  288. Oi, lahjakortille keksii kyllä niin paljon käyttöä, että pakko osallistua. 🙂

    Aika paljon perusjuttuja arjessani perustan ekologisuuteen: kierrätys, julkinen liikenne, sähkönkulutuksen vähennys, luomun ja paikallisen ruoan, siivoustarvikkeiden ja kosmetiikan suosiminen yms. Yksi paheeni, jota olen koittanut vähentää, ovat aikakauslehdet. Yrityksistäni huolimatta en ole onnistunut. :/ Toisaalta kierrätän nekin lehdet antamalla kavereille tai viemällä esim. sairaalan odotustilaan muiden luettavaksi. Mutta ainahan parannettavaa löytyy! 🙂

    junestardust@gmail.com

  289. Käytän kuukuppia.

    agrundma@abo.fi

  290. Kuljen työmatkat pyörällä ja talven tullen bussilla tai kimppakyydillä.

    enxs22@gmail.com

  291. Ostan vain harvoin uusia vaatteita, ja pyrin ostamaan niitä vain silloin, kun niitä todella tarvitsen.

    sanni.laapotti@hotmail.com

  292. Teen jo paljon, kierrätän ja syön ympäristöystävällisesti. Seuraavaksi pyrin vähentämään puhtaan vetemme kulutusta, mielestäni on hullua, että me Suomessa huuhdellaan vessatkin superpuhtaalla juomavedellä….
    heiditms at gmail.com

  293. – Meillä miehen kanssa nykyään vain yksi auto käytössä ja sekään ei ole mikään bensasyöppö.
    – Ja kuljetaan molemmat pyörillä töihin (yli 10km yhteen suuntaan molemmilla).
    – Myös ruokaostoksiin kiinnitetään huomiota, jotta ei tarvitse heittää ruokaa hukkaan.
    – Kierrätetään
    – Ja meillä on ekosuihku
    – Talvella taloa ei pidetä niin lämpimänä kuin itse haluisin (vilukissa). Villasukkaa jalkaan ja lämmin paita päälle. Säästön kyllä huomaa laskussa =)

    suvi.t

  294. Kierrättäminen on ihan itsestään selvää mulle, samoin liikkuminen pyörällä, kävellen ja julkisilla. Pyrin myös välttämään turhsn tavaran ostamista. Ruuan eettisyyteen voisin kiinnittää paremmin huomiota.

    salmiakki__(at)hotmail.com

  295. – Luovuttiin toisesta autosta (ja ei siis asuta kaupungissa). Pärjätään yhdellä autolla, eikä sekään ole mikään bensasyöppö.
    – Kuljetaan miehen kanssa työmatkat pyörillä (kummallakin 10km tai yli yhteen suuntaan).
    – kierrätetään
    – kiinnitetään huomiota ruokaostoksiin, jotta ruokaa ei menisi hukkaan.
    – meillä on ekosuihku (vettä tulee vähemmän kuin normaalisti)
    – talvisin taloa ei pidetä niin lämpimänä kuin itse ehkä haluaisin (vilukissa), mutta kun pistää villasukat jalkaan ja fleecen päälle pärjää! Ja tuon säästön kyllä huomaa laskussa!!

    Tässäpä varmaan tärkeimmät mitä tuli mieleen 🙂

    Suvi.t

  296. Suosin luomu- ja lähiruokaa sen verran kun opiskelijabudjettini sallii, kierrätän sekä jätteet että vaatteet yms. Kierrätyskeskuksen löytöjä kunnostamalla olen sisustanut kodistani ihanan, vaikka operaatio jatkuu vielä. veera.ala-kaila@live.com

  297. Liikun julkisilla ja yritän parantaa tapani kierrättämisen suhteen 🙂

    katik_90@hotmail.com

  298. Melika-:

    Kävelen arkipäivisin työharjoittelupaikkaani ja takaisin. Sillä säästää luontoa.

  299. Jos pitäisi yksi valita niin sanoisin että se on ihan perus kierrättäminen, mielestäni silläkin saavuttaa jo paljon jos jaksaa nähdä niin pienen vaivan asian eteen:) tiaps1@hotmail.com

  300. Käytän pääosin vain luonnonkosmetiikkaa ja kuljen mahdollisimman paljon pyörällä.

    Minttu
    kuplis1300@gmail.com

  301. Aloitan työpaikallani kierrätyksen. javies@hotmail.fi

  302. Teen pieniä ja helppoja arkipäivän valintoja; jätteiden lajittelu, kirpputoreilla käyminen ja turhien kulutustavaroiden ostamisen välttäminen.

    hhautamaeki@hotmail.com

  303. Ensimmäisenä tuli mieleeni haaste, jonka itselleni asetin toukokuun alussa: autossa tai julkisissa istumista mahdollisimman vähän! Tuon jälkeen olen ollut auton kyydissä kolme kertaa ja bussissa kahdeksan (: Pyörällä pääsee pitkälle!

  304. Aion jatkaa lihattomalla linjalla ja tsempata enemmän kierrätyksessä !
    eevamh@gmail.com
    -eeeva

  305. Arjessa jätteiden lajittelu ja polkupyörä on pop. Viime aikojen ekoteko oli polttopuiden kerääminen kotikaupunkimme siltaremontin tukipuista. Hyvin paloi!
    jenni.kaariainen@hotmail.com

  306. Puhtaan (ja hyvän) ruuan syöminen. Esikoinen, ainokainen alkaa siirtyä samaan ruokaan kuin minä ja mieheni niin haluankin ottaa tavoitteeksi, että meillä tullaan syömään entistäkin puhtaammin ja monipuolisemmin 🙂

    tiina1989@hotmail.com

  307. Liikun joka paikkaan joko pyörällä tai kävellen. Kauppaan lähden repun ja/tai kangaskassin kanssa. Kierrättämisessä olisi vielä parannettavaa, joten jatkossa aion ryhdistäytyä tässä asiassa.

    tiinaeeniemi@gmail.com

  308. syödä ekologisesti ja eettisesti, kierrätän kaiken mahdollisen ja ostan valikoiden uutta, vältän turhaa autoilua.

    emmainen@hotmail.com

  309. Toteutan pieniä hyviä ympärisötekoja päivittäin. Muutama esimerkki arjesta; en roskaa ympäristöä ja lajittelen roskia (tosin lajittelussa olisi vielä parantamisen varaa), pyöräilen töihin, pesen pyykkiä vain kun kone on täysi.. Keväällä meillä oli kestävän kehityksen lyhyt kurssi, josta sai paljon ajateltavaa ja uusia näkökantoja asioiden suhteen.

    miina.maria@luukku.com

  310. Mr Lamido Sambo

    Dear Sir / Madam,
    Olen rekisteröitynyt yksityistä rahaa lainanantaja. Annamme lainaa auttamaan ihmisiä, yrityksiä, jotka on päivitettävä niiden taloudellinen asema kaikkialla maailmassa, jossa hyvin pieni vuotuinen korot niinkin alhainen kuin 2% sisällä 1 vuosi 30 vuotta takaisinmaksu kestoisia tahansa päin maailmaa. Annamme lainaa alueella 5,000euro on 100,000,000euro. Meidän lainat ovat hyvin vakuutettu enintään turvallisuus on priority.Interested henkilön tulisi ottaa meihin yhteyttä E mail: lamidosambo.loanservices1@hotmail.com

  311. Hei, miten menee, annan laina alhaisella korolla 3% on erittäin helppo saada, jos kiinnostaa ota yhteyttä
    lisätietoja: kesterson77@outlook.com

  312. nopea ja kiireellinen rahoitus sinulle bisnesenkelit, yksityiset sijoittajat, yksityisen pääoman, riskipääoman oman yrityksen tai liiketoiminnan, auto rahoitus, kiinteistöt, jne, 3% korolla? jos kiinnostaa, ota meihin yhteyttä: richardcosmos5@gmail.com

  313. Benco company

    Onko vaikea saada pankkilainaa ympärilläsi? tai etsit kiireellisen lainan maksaa laskut? sitten vierailla tänään ja saat rahasto .. anna luottoa kansainvälisille yrityksille ja yksityisille. Ota yhteyttä jo tänään kanssa alla vi sähköposti bencocompanyplc@gmail.com Sincerely, Lähettäjä: Benco yritys

  314. Grace Loredana

    Jos olet kiinnostunut saamaan lainaa sitten ystävällisesti kirjoittaa meille lainan vaatimus. Ota yhteyttä, lisätietoja: g.loredana480@gmail.com

    Vilpittömästi sinun,
    Rouva Grace Loredana

  315. Tarvitsetko lainaa? Jos kyllä,email:(dakany.endre@gmail.com) lisätietoja.

    Luottotarjous.

    Etsitkö kiireellistä lainaa? Jos näin on, sovelletaan nyt 3 prosentin korkoa. Ota yhteyttä tänään sähköpostilla: (dakany.endre(a)gmail.com)

    Paljon kiitoksia.

  316. Tarvitsetko lainaa? jos kyllä, lähetä sähköpostia: (dakany.endre@gmail.com) lisätietoja.

    Tarvitsetko lainaa? Tarvitsetko taloudellista apua? Tarvitseeko yrityksesi, yrityksesi tai teollisuutesi taloudellista tukea? Tarvitsetko rahoitusta aloittaaksesi yrityksesi? Tarvitsetko rahoitusta liiketoiminnan laajentamiseksi? Tarvitsetko henkilökohtaista lainaa? email: (dakany.endre(a)gmail.com)

    Kiireellinen laina tarjous.

  317. Oletko yritysomistaja tai välittäjä / rahoitusneuvoja, joka etsii lainaa tai hakee henkilökohtaista lainaa. Korot ovat kohtuuhintaisia, vaihtelevat 2%: sta 3,5%: n vuotuiseen korkoon riippuen lainan tyypistä. Jos olet kiinnostunut, ota ystävällisesti yhteyttä osoitteeseen simonfinnloan.inc@gmail.com seuraavilla alla oleviin tietoihin:

    1) Nimi 2) Maa 3) Lainan määrä 4) Lainan kesto 5) Puhelinnumero 6) Ammatti.

    Vilpittömästi sinun,
    Simon Finn Capital Fund Management.
    [Simonfinnloan.inc@gmail.com]

  318. Mr. Patrick Johnson

    Hei, tarvitsetko lainaa? tarvitsetko hätälainan? Autamme sinua saamaan nopeasti käteislainan ongelmien ratkaisemiseksi 2 prosentin korolla

    Tarjoamme kaikenlaisia ​​lainoja, olipa kyse sitten lääketieteellisistä laskuista, koulumaksuista, päivämäärän ennakkomaksuista, yritysluotoista, henkilökohtaisista lainoista tai odottamattomista käteisongelmista e.t.c. Palvelumme on nopeaa, turvallista ja luotettavaa.

    Ei enää odotusaikoja tai stressaavia pankkikäyntejä. Palvelumme on saatavana 24/7 – saat lainan ja voit suorittaa tapahtumasi aina ja missä vain tarvitset sitä

    Tarjoamme 24 tunnin maailmanluokan tukea. Kyselyihin / kysymyksiin? – Lähetä sähköpostia osoitteeseen (dynamiclendingclub5050@gmail.com) ja vastaanota vastaus muutamassa minuutissa.

  319. Marcus & Millichap

    Hei, hyvät naiset ja herrat, tarvitsetko kiireellistä lainaa? Tarvitsetko lainaa oman yrityksen tai projektin aloittamiseksi tai talon tai auton ostamiseksi? Tarvitsetko lainan velkojen tyhjentämiseksi tai laskujen maksamiseksi? Jos vastaus on kyllä, pyydän ottamaan yhteyttä Marcus & Millichapiin osoitteessa (pinnaclefinancegroupinc@gmail.com) saadaksesi nopean lainan

  320. Huomio:

      Tarvitsetko lainan taloudellisen taakkasi ratkaisemiseksi tai sijoittamiseen? Jos niin! Ota yhteyttä jo tänään laina-avun saamiseksi. Huomaa: Tarjoamme lyhytaikaista ja pitkäaikaista lainaa korolla 3%. Voit lainata vähintään 5000,00 dollarilta ja enintään 250 miljoonalta dollarilta.

    Ota yhteyttä saadaksesi lisätietoja.

    Vilpittömästi sinun,
    HERRA. yhtenäisyys

    unityloan56@gmail.com

  321. Ei ennakkomaksulainoja kaikille, Käytä nyt, tarvitsetko yrityslainaa? Oletko velkaa? tarvitset yksityistä lainaa? Älä enää tule meille, kun annamme lainaa alhaisella korolla 4%. Annan vakuutena ja vakuudettomia lainoja. Lisätietoja on, ota meihin yhteyttä sähköpostitse: leofinanciallink@mail.com

  322. Tarvitsetko kiireellistä lainaa? Kyllä Sähköpostiosoite (georgeanderson.loanfirm255@gmail.com) saadaksesi lisätietoja

    Hei rakas laina sairas?

    Tarvitsetko kiireellistä lainaa? Kyllä Sähköpostiosoite (georgeanderson.loanfirm255(a)gmail.com) saadaksesi lisätietoja

  323. Claudia Klein

    Hei ja tervetuloa Spotlight Global Financial Services -palveluun, nimeni on Claudia Klein, olen lainanantaja ja myös finanssikonsultti.

    Tarvitsetko kipeästi taloudellista vahvistusta? Tarvitsetko lainaa eri tarkoituksiin? Jos vastauksesi on kyllä, suosittelen sinua ottamaan yhteyttä yritykseeni | spotlightglobalservices@gmail.com | ja laina tililläsi 24 tunnin sisällä, koska tarjoamme erinomaisia ​​lainapalveluja kaikkialla maailmassa.

    Tarjoamme kaikenlaisia ​​lainapalveluja (henkilökohtainen laina, yrityslaina ja paljon muuta), tarjoamme sekä pitkä- että lyhytaikaisia ​​lainoja, ja voit myös lainata jopa 15 miljoonaa euroa. Yritykseni auttaa sinua saavuttamaan monenlaisia ​​tavoitteita laajan tuotevalikoiman avulla.

  324. Anette Olsson

    Tarvitsetko nopean henkilökohtaisen lainan, yrityslainaa ja joulua ilman stressiä ja nopeaa hyväksyntää??? Jos kyllä, ota meihin yhteyttä, tarjoamme nyt lainoja 3%: n korolla. Lainamme on turvattu ja turvallinen, jos haluat lisätietoja ja hakemuksia, ota meihin yhteyttä sähköpostitse: anette.olsson14@gmail.com

  325. Adrian Bayford

    Hyvää päivää

    Tarvitsetko lainaa kaikkiin tarkoituksiin? Onko sinulla taloudellisia ongelmia? Bridge Finance taataan tarjoamalla rahoituspalveluja asiakkaille edullisella korolla. Lainamme ovat yksinkertaisia ja nopeita. Ota yhteyttä jo tänään saadaksesi tarvitsemasi lainan. Voimme sovittaa minkä tahansa lainan, jonka korko on 2%, budjettiisi. Jos olet kiinnostunut, ota yhteyttä osoitteeseen (adrianbay0008@gmail.com)

  326. Hyvää uutta vuotta, tervetuloa vuoteen 2021. Voit hakea vain 2%: n korkoista lainaa NOVA GLOBAL FINANCE -yhtiössä aloittaaksesi vuoden.

    Haluatpa antaa elämäntavallesi vauhtia tai sinulla on odottamattomat kustannukset, NOVA GLOBAL FINANCE -laina on kustannustehokas tapa toteuttaa se.

    Nova Global Finances on joustava: voit lainata jopa 10 miljoonaa euroa sopivalla takaisinmaksuaikalla 1-30 vuotta. Tarjoamme kattavan valikoiman henkilökohtaisia ​​lainoja, yrityslainoja, asuntolainoja ja lainojen vakauttamislainoja, jotka voidaan mukauttaa muuttuviin tarpeisiisi ja olosuhteisiisi 2 prosentin korolla.

    Mitä saat:
     Välitön pääsy varoihisi hyväksynnän jälkeen
    Kilpailukykyiset korot
     Joustavat takaisinmaksuehdot
     Mahdollisuus maksaa lainasi nopeammin (ylimääräiset maksut vähentävät lainan pääomaa)
     Helppo hyväksyntä, jos tarvitset lisävaroja
     Voit hakea lainaa omaan sopivaan paikkaan ja aikaan

    Kuinka hakea:
    Lainan hakeminen on nopeaa ja helppoa! Yritysten tai yksityishenkilöiden, jotka ovat kiinnostuneita hakemaan lainaa Nova Global Finances -sovelluksesta ja tarvitsevat lisätietoja HAKEMISESTA, LÄHETÄ SÄHKÖPOSTI osoitteeseen (novaglobalfinances@gmail.com)

  327. Adrian Bayford

    Hyvää päivää

    Tarvitsetko lainaa kaikkiin tarkoituksiin? Onko sinulla taloudellisia ongelmia? Bridge Finance taataan tarjoamalla rahoituspalveluja asiakkaille edullisella korolla. Lainamme ovat yksinkertaisia ja nopeita. Ota yhteyttä jo tänään saadaksesi tarvitsemasi lainan. Voimme sovittaa minkä tahansa budjetin 2 prosentin korolla budjetissasi. Jos olet kiinnostunut, ota yhteyttä nyt (bridgecoparate@gmail.com)

  328. Tarvitsetko rahaa? jos kyllä, lähetä sähköpostia: dakany.endre@gmail.com

    Tarvitsetko rahaa? jos kyllä, lähetä sähköpostia: dakany.endre(a)gmail.com

  329. Richard Bradley

    Tarjoamme yksityisiä, kaupallisia ja henkilökohtaisia lainoja, joilla on erittäin alhainen vuotuinen korko, jopa 2% takaisinmaksun korolla vuodesta toiseen 15 vuoteen kaikkialla maailmassa. Tarjoamme lainoja 5000–500 000 000 dollaria.

    Lainamme ovat hyvin turvattuina ja korkein turvallisuutemme on prioriteettimme. Menetätkö unta yöllä ja etsit laillista luotonantajaa? Puret nopeasti kynsiäsi? Sen sijaan, että lyödä sitä, ota yhteyttä Richard Bradleyn lainapalveluihin (lainapalvelut), asiantuntijoihin, jotka auttavat pysäyttämään huonot luottohistoriasta lainat, jotta löydettäisiin ratkaisu, jonka mukaan voittaminen on missiomme.

    Asianomaisen henkilön tulee ottaa yhteyttä sähköpostitse: prudentialfinancialservice01@gmail.com
    Luotonantajan nimi: Richard Bradley.
    Terveiset,
    Herra Richard Bradley.
    Yleinen konsultti.

  330. Tarvitsetko lainaa? jos kyllä, lähetä meille sähköpostia: dakany.endre@gmail.com

    Tarvitsetko lainaa alhaisella korolla Onko sinulla huono luotto vai ei? Tarvitsetko rahaa yrityksen perustamiseen? Tarvitsetko autolainaa? Haluatko lainata talosi uudelleen? Tarvitsetko suurpääomaa suuren yrityksen perustamiseen? ota meihin yhteyttä: dakany.endre(a)gmail.com

  331. Tarvitsetko rahaa? jos kyllä, lähetä sähköpostia: dakany.endre@gmail.com saadaksesi lisätietoja

    Tarvitsetko rahaa? jos kyllä, lähetä sähköpostia: dakany.endre(a)gmail.com saadaksesi lisätietoja

  332. Tarvitsetko rahaa? jos kyllä, sähköposti: (dakany.endre@gmail.com)

    Tarvitsetko lainaa? yksityinen laina? Yrityslainat? Asuntolaina? Maatalous- ja projektirahoitus? Tarjoamme kaikenlaisia lainoja 2% korolla! Ota yhteyttä sähköpostitse: dakany.endre(a)gmail.com

  333. Kiireelliset lainat, ota meihin yhteyttä: dakany.endre@gmail.com

    Haluatko lainata rahaa? jos kyllä, ota meihin yhteyttä tänään sähköpostitse: (dakany.endre(a)gmail.com)

    Kiireellinen lainatarjous.

Leave a Reply

Your email address will not be published.